Sözcü Plus Giriş

Yıldırım’a komplo 2004’te başladı

‘Sarı Lacivert Öfkeli Adam’ kitabının yazarı Aytunç Erkin açıkladı:

Güncellenme: 07:14, 01/05/2015
Yıldırım’a komplo 2004’te başladı

Hande ZEYREK

Emniyet eski Müdürü Avcı, “Cemaat, Yıldırım'la ilgili önüme bazı belgeler koydu” dedi Kara Kuvvetleri'ndeki soruşturmayla komplo devam etti. Süreç, Ergenekon bağlantısıyla yol aldı… Ve son olarak 3 Temmuz 2011'de Fenerbahçe Başkanı'na operasyon yapıldı…

“Unutmayalım ki ‘cesur bir kez, korkak bin kez ölür'. Önemli olan, insanın böyle bir toplumda bir ‘mezar taşı' gibi suskunluk simgesi olmamasıdır” demişti Cumhuriyet'in usta kalemi ve karanlık bir saldırıda kaybettiğimiz Uğur Mumcu. Bu cümleyi 1974 yılında kurmuştu ve SÖZCÜ gazetesi editörü Aytunç Erkin'in yeni kitabı ‘Sarı Lacivert Öfkeli Adam/Aziz Yıldırım” da bu alıntıyla başlıyor. Çıktığı gün 2'inci baskısına geçilen kitap, Fenerbahçe ve Başkan Aziz Yıldırım'a kurulan komployu ilk kez belgeleriyle anlatıyor. 2008 yılında başlayan Ergenekon, Balyoz, Oda Tv, Devrimci Karargah, operasyonlarının bir halkasıydı ‘Şike Davası' da.

‘ MESELE FENERBAHÇE DEĞİLDİ'

Gazeteci Erkin neden bu kitabı yazdığını şu cümlelerle anlatıyor: “Fenerbahçe taraftarı olduğumu saklamayacağım. Yine de şunu söylemek isterim: Bu operasyon başka bir kulübe yapılmış olsa da aynı şekilde takip eder, bazı sorulara yanıt arardım. Şimdi olduğu gibi… Ergenekon'la başlayan, sonrasında devam eden diğer davalardan farklı olmayan ‘şike soruşturması'nın perde arkasında ne olduğunu anlamaya çalıştım. Hanefi Avcı'nın 2004 yılında Kaçakçılık ve Oraganize Şube Daire Başkanı olduğu dönemden bu yana hedefte bir isim Aziz Yıldırım ve yazdığım kitapta bunu belgeleriyle anlatıyorum… ”

KIRILMA NOKTASI…

Kitabın ismine takılıyorum. Neden ‘Sarı Lacivert Öfkeli Adam: Aziz Yıldırım? Tek öfkeli o muydu?” diye soruyorum. Erkin şu yanıtı veriyor: “Hayır ama kumpas Fenerbahçe'de simgeleşti. Genelkurmay Başkanı Org. İlker Başbuğ ne dedi: ‘Fenerbahçe taraftarı öyle bir tarih yazdı ki, Türkiye'deki çok kurum ve kuruluşun Fenerbahçe taraftarından ders çıkartması lazım.' 2008'den bu yana süren operasyonların kırılma noktası 3 Temmuz 2011'dir. Aslında herkes öfkeliydi ama sarı lacivert öfke tüm Türkiye'yi etkiledi.”
Kitapta operasyonun aslında AKP-cemaat ‘kardeşliği'yle kotarıldığını anlatıyorsunuz. Siz de mi Cumhurbaşkanı'nın ‘Kandırıldık' sözüne inanmadınız? diyorum Erkin şu yanıtı veriyor: “17-25 Aralık süreci yaşanmasaydı, Yalçın Akdoğan ‘Milli Ordu'ya kumpas kuruldu' demeseydi bugünlere gelinir miydi? Ki Yıldırım'ın ilk dilekçelerinden biridir Akdoğan'ın ‘kumpas' sözü. 3 Temmuz gününden itibaren Fenerbahçe kanadı ‘kumpas' diyordu. Evet kandırıldılar! AKP kanadı, ‘Alnı secdeye varan adam bunu yapar mı?' şaşkınlığı içindeydi.”

GAZETECİLERLE TOPLANTILAR…

Ya sonrasında. Aytunç Erkin'in tespitleri ilginç: “Operasyonun beyni, dönemin İstanbul Emniyet Müdür Yardımcısı Mutlu Ekizoğlu'nun ‘Şike operasyonu'ndan sonra Batman'a tayini çıkarılıyor ama hemen durduruluyor. Bir el ise Mutlu Ekizoğlu'nu koruyor. Operasyonun ikinci ismi polis şeflerinden Nazmi Ardıç da gazetecilerle hangi toplantıları yaptıklarını anlatmalıdır! ”

ÖNSÖZÜ YAZAN DÜNDAR KİTABIN İSİM BABASI

Aytunç Erkin'in kitabının önsözünü soruşturmacı gazeteci Uğur Dündar kaleme almış. Dündar, Henry Fonda'nın başrolünde oynadığı “12 Öfkeli Adam” filmindeki karakter üzerinden şöyle yazmış: “Kitap, filmde olduğu gibi ön yargıları kırıyor ve gerçekleri anlatıyor.”

Şike'nin fuatavni'si: Rauf Atilla Polat

Soner Yalçın kitabınızla ilgili şunu yazdı: ‘Aziz Yıldırım davası bambaşka bir yere doğru gidecek gibi görünüyor… Bu duruşmalarda gazetecilik de yargılanacak…' sizce de öyle mi diye soruyorum Aytunç Erkin'e: “En doğru tespitlerden birisi. Yıldırım gazetecilerle sohbet toplantısında şöyle konuşmuştu: ‘Korkmayın beyler korkmayın. Ne görüyorsanız yazın… Devran değişir. Burada her şeye yanıt vereceğim. Birlikte mahkeme yapacağız. Benim de size sorularım olacak. Bu dava siyasi amaçlı bir davadır.' Devran değişmeye başladı. Yıldırım'ı kim neden İBDA-C'den dinledi? Şike'nin içine Balyoz'u kim soktu? Hayalet yazar ve bana göre Şike'nin Fuat Avni'si Rauf Atilla Polat kim? Nerede yazdı? O günleri hatırlayın bir gazeteci daha operasyon ortada yok ama 10 gün öncesinden şu tweeti atıyor: “Önümüzdeki günler sıkı operasyonlara gebe.”

Yayınlanma Tarihi:07:10,