Sözcü Plus Giriş

Yüksekdağ’dan Diyarbakır açıklaması!

HDP Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ Suruç'taki saldırıda ağır yaralanan 19 yaşındaki Güneş Erzurumluoğlu'yu hastanede ziyaret etti.

Güncellenme: 21:33, 23/07/2015
Yüksekdağ’dan Diyarbakır açıklaması!

Yüksekdağ, Diyarbakır’da bir polis memurunun şehit edilmesiyle ilgili  soruları da yanıtlatı. Yüksekdağ, “Ben gerilim, saldırı, çatışma ve ölüm olaylarının en kısa sürede sona ermesini diliyorum.” dedi.

IŞİD'ciye benzeyen işçiye infaz

IŞİD’ciye benzeyen işçiye infaz

Güneş’in sağlık durumu hakkında bilgi alan anne ve babasını teselli etti.

YÜRÜYEMEME TEHLİKESİ VAR

Güneş Erzurumluoğlu’nun konuşabildiiğini söyleyen Yüksekdağ, hayati tehlikesi kalmadığını anacak yürüyememe tehlikesinin bulunduğunu söyledi.

Fuat Avni'den saldırılarla ilgili şok iddia!

Fuat Avni’den saldırılarla ilgili şok iddia!

ŞEHİT HABERLERİ

Son dönemdeki saldırıların gerilimin sürmesine hizmet ettiğini söyleyen Yüksekdağ
“Suruç’ta yaşanan patlamadan sonra Türkiye’de ardı ardına gerilimi sürdürecek gerilimlerin yaşanmasını tasvip etmek mümkün değil. 2013 Nevruz’undan itibaren şunu anlatmaya çalışıyorduk” diye konuştu.  Türkiye’de silahların değil insanların konuştuğu, bir siyasi ve sosyal yaşam kurmanın mümkün olduğunu savunan Yüksekdağ, Bunun için de Barış ve çözüm sürecinin önünü açmak gerekiyor. Ama ne yazık ki bu çabalarımız hep tek taraflı olmak durumunda kaldı” dedi.

Yüksekdağ söylerini şöyle sürdürdü

“Bakın mesaj çok netti. O 32 gençten kimisi Hakkari’dendi. Kimisi Muş’tandı. Kimisi Bursa’dan, İstanbul’dan, Samsun’dan Trabzon’dan, Eskişehir’den, Türkiye’nin dört bir yanından kimisi Alevi’ydi, kimisi Sünni’ydi. Kiminin cemevinden kiminin camiden cenazesi kaldırıldı. Ve değişik uluslardandı. Kimisi, Türkmen’di, kimisi Laz’dı, kimisi Kürt’tü. Bir arada durup hangi değerlerde buluşacağımızı gösterdiler. Barışçıl bir hareket tarzıyla işaret ettiler. Biz işte bütün Türkiye olarak, siyaset olarak gençlerin işaret ettiği bu barışçıl demokratik yolun üzerinden gitmeliyiz. Onların verdikleri bu mesajı dikkate almalı ve siyaseti ona göre dizayn etmeliyiz. Bu nedenle ben gerilim, saldırı, çatışma ve ölüm olaylarının en kısa sürede sona ermesini diliyorum. Bu süre içinde yaşamını kaybeden bütün insanlarımızın ailelerine başsağlığı diliyorum. Bu süreci normalleştirmenin tek yolu barış ve demokrasi çizgisinden sapmamaktır. Her şeyden önce siyasal iktidarın barış ve demokrasi yoluna girmesidir. Ben bugün bir kere daha siyasi iktidarı bu yola davet ediyorum.”  DHA