Sözcü Plus Giriş

ERDOĞAN SÜZER/ANKARA
MHP Uşak Milletvekili Durmuş Yılmaz, İran'a yaptığı mücevherat ihracatıyla iki bakandan birden ihracat ödülü alan Reza Zarrab'ın Türkiye'nin istatistik verilerine olan güveni bozduğunu söyledi.

Numan Kurtulmuş'u da harcadılar

Numan Kurtulmuş’u da harcadılar

ÇİFT KAYIT OLUŞTU
Durmuş Yılmaz, Zarrab'ın İran'a altın ve mücevherat satışının teknik olarak “ihracat” olarak değerlendirilemeyeceğini, aksi halde uluslararası istatistiki verilerde hata oluşacağını belirtti. “Zarrab'ın altınları ihracat değil, ödeme aracıdır” diyen Yılmaz, “İran'a altın ihraç edilip karşılığında döviz alınıyor olsa ihracat sayılabilir. Oysa burada İran'dan alınan doğalgazın parasını ödeme işlemi söz konusu. Döviz yerine altınla ödeme yapıldığı halde, doğrudan altın ihracatı yapılmış gibi kayıtlara girdiği için çift kayıt oluştu” dedi.

BABACAN'LA ÇAĞLAYAN TERS DÜŞTÜ
Yılmaz, Merkez Bankası Başkanlığı yaptığı dönemde de bu konunun tartışıldığını, Başbakan Yardımcısı Ali Babacan'ın Zarrab'ın altınlarına “ödeme aracı” dediğini, ancak Bakan Zafer Çağlayan'ın “ihracat” olduğu konusunda ısrar edip hükümeti ikna ettiğini söyledi. Dış ticaret ve büyüme verilerinin Zarrab'ın altın işlemlerine başladığı tarihten itibaren yeniden ele alınıp düzenlenmesi gerektiğini belirten Yılmaz, “Zarrab'ın bu işlemleri yüzünden istatistiki rakamlar bile çarpıtıldı. İhracat rakamlarımız şişirme, büyüme verileri aynı şekilde olumsuz etkilendi. Hepsinin düzeltilmeye ihtiyacı var” değerlendirmesini yaptı.

VERGİ DE ÖDEMEZ
Yılmaz, Zarrab'ın altın ticaretinin Türkiye ekonomisine katma değer yaratmadığını, bu nedenle milyarlarca dolarlık ihracattan aynı oranda vergi geliri elde edilemeyeceğini de söyledi. Yılmaz, bir ülkeden alınıp başka bir ülkeye satılan altınlar nedeniyle ihracat rekortmenleri arasına giren Zarrab'ın şirketinin katma değer üretemediği için vergi rekortmenleri listesinde yer alamayacağını ifade etti.

ERHAN USTA: BİRİLERİ İHRACAT ÖDÜLÜ VERİYORSA

Kalkınma Bakanlığı'nda Müsteşar Yardımcılığı görevinde bulunduktan sonra Samsun'dan MHP Milletvekili seçilen Erhan Usta da Reza Zarrab'a ihracat ödülü verilmesini büyük skandal olarak değerlendirdi.

CEZAYI DA HAK EDİYOR
Erhan Usta, “Eğer Zarrab'a ihracat ödülü veriyorsa, birinin de çıkıp ithalat cezası vermesi gerekir. Çünkü, yaptığı ihracatın tamamına yakını ithalat kaynaklı. İthalat cezası ne kadar saçmaysa, ihracat ödülü de o kadar saçmadır” dedi. Usta, Sarraf'ın altın işlemleri nedeniyle ekonomiye hiçbir katkı sağlamadığına işaret ederken, “Eğer altını Türkiye'de işleyip ihraç eden bir yatırımcı olsaydı ülke ekonomisi olumlu etkilenir, o da ödülü hak ederdi. Ödül bilerek, yapılan işlemi meşrulaştırmak amacıyla verilmiş gibi görünüyor” diye konuştu.

ZARRAB YÜZÜNDEN YENİ SATIR AÇTIK
Erhan Usta, Zarrab'ın altın işlemlerini TÜİK'in doğrudan ihracat ve ithalat verilerine yansıttığını, ancak gerçek dış ticaret verilerinin ancak Zarrab'ın etkisi hariç tutularak ölçülebileceğini belirtti. “Biz analiz yaparken, altın hariç altın dahil diye işlemleri ayırarak yapıyoruz” diyen Usta, hükümetin işine gelen veriyi kullanmayı tercih ettiğini söyledi.

Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more