2. Nihat Erim kabinesi

Nihat Erim kabinesinden 44 yıl sonra Türkiye, 2 ay süreyle yine bürokrat ve teknotrat kabine ile yönetilecek.

2. Nihat Erim kabinesi

ANKARA-SÖZCÜ

CHP ve MHP’li isimlerin bakanlık görevini kabul etmemesi ile birlikte seçim hükümetinde 10 bağımsız bakan olacak. Bağımsızların Bakanlık Müsteşarlarından seçilmesi bekleniyor. Böylelikle bürokrat ve teknotrat hükümeti olarak bilinen Nihat Erim kabinesinden 44 yıl sonra Türkiye, 2 ay süreyle yine bürokrat ve teknotrat kabine ile yönetilecek.

Taner Yıldız'dan 1 Kasım açıklaması

Taner Yıldız’dan 1 Kasım açıklaması

12 Mart muhtırasından sonra 19 Mart 1971'de Başbakan olarak atanan Nihat Erim'in kabinesi bilgili ve yetenekli isimlerden kuruldu ancak bu kabine hiçbir temel soruna el atamadı. Daha sonra bir suikastte hayatını kaybeden Erim'in kabinesi tanınmış teknokratlardan oluştu.

HDP kucağa düşünce!..

HDP kucağa düşünce!..

Başbakan Yardımcısı Atilla Karaosmanoğlu, planlamanın önde gelen ismiydi. Dışişleri Bakanlığına ise diplomasinin duayen NATO Genel sekreter yardımcısı Büyükelçi Osman Olcay getirildi. İlk defa bir kadın bakan da atandı. Ankara Üniversitesi'nden Prof. Türkan Akyol kabineye girdi. Kültür Bakanlığa alanında efsane olan Talat Halman getirildi.

26 Mart 1971'de güvenoyu alarak göreve başlayan Erim kabinesinin ömrü, 11 Aralık 1971'e kadar sürdü. Bu hükümet işm başına geldiğinde yüzde 11 olan enflasyon, 9 ay içinde yüzde 23.3’e fırladı. Ardından II. Erim hükümeti kuruldu ve iktidarda altı ay kaldı. İstifa ettiğinde ekonomik tablo alt üst olmuştu.

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...