Sözcü Plus Giriş

2 yıllık bölümler, taban puanları, başarı sıralaması ve kontenjanlar

2 yıllık bölümleri tercih edecek üniversite adayları için önlisans programlarının taban puanları, kontenjanları ve başarı sıralaması listesi haberimizde..

Güncellenme: 09:21, 02/07/2015
2 yıllık bölümler, taban puanları, başarı sıralaması ve kontenjanlar

ÖSYM tarafından 30 Haziran’dan açıklanan LYS sonuçlarından sonra öğrencileri tercih yapma telaşı sardı. LYS ve YGS sonuçlarına göre yapılacak tercihler için geçerli tarih 6-14 Temmuz. YGS sonuçlarına göre tercih edilebilecek olan 2 yıllı bölümlerin taban puanlarını, kontenjanlarını ve başarı sıralamasını öğrenmek için aşağıdaki linkte tıklamanız yeterli.

2 YILLIK BÖLÜMLER TABAN PUANLARI

2 yıllık bölümleri tercih edecek üniversite adayları için yukarıda hazırladığımız linke tıkladığınız zaman açılacak olan sayfadan sadece 2 yıllık bölümleri seçtiğiniz zaman size tüm üniversitelerin 2 yıllık bölümlerinin taban puanı en yüksekten en düşüğe listelenmiş olarak getirir. İsterseniz bu sayfada üniversite, şehir ve bölüm olarak seçip listeyi kısaltabilirsiniz.

MERKEZÎ YERLEŞTİRME İÇİN TERCİH İŞLEMİ NASIL YAPILACAKTIR?

Adaylar, 2015-ÖSYS Yükseköğretim Programları ve Kontenjanları Kılavuzuna başvuru süresi içinde ÖSYM'nin http://www.osym.gov.tr İnternet adresinden erişilebilirler. Kılavuz dağıtımı ve satışı yapılmayacaktır.

Adaylar bu kılavuza göre tercihlerini belirleyeceklerdir. Adaylar tercihlerini yazmaları için bu kılavuzdaki boş Tercih Listesinden yararlanabilirler. Böyle bir hazırlık tercihlerin İnternet'e girilmesinde kolaylık sağlayacaktır. Üzerinde çalışma yapılan liste ÖSYM'ye kesinlikle posta ile gönderilmemeli veya elden teslim etmek için girişimde bulunulmamalıdır. Böyle bir liste ÖSYM'de hiçbir şekilde işleme konulmayacaktır. Sadece elektronik ortamda yapılan tercihler geçerli olacaktır.

Tercihler, T.C. Kimlik Numarası ve şifre ile ÖSYM’nin http://ais.osym.gov.tr İnternet adresinden bireysel olarak yapılacaktır. Adaylar, tercihlerini İnternet üzerinden elektronik ortamda göndererek tercih bildirimini tamamlayacaklardır. Bunun dışında tercih bildiriminde bulunulamaz (posta, fax, elektronik posta vb.).