2015 KPSS tercih kılavuzu yayımlandı! KPSS tercihinde önemli kurallar nelerdir?

ÖSYM, 2015 KPSS tercih kılavuzunu yayımladı. ÖSYM aynı zamanda KPSS tercihlerini yaparken gereken kuralları ve şartları da açıkladı. KPSS tercih kılavuzu...

2015 KPSS tercih kılavuzu yayımlandı! KPSS tercihinde önemli kurallar nelerdir?

2015 KPSS tercih kılavuzu ÖSYM tarafında yayımlandı. Bazı kamu kurum ve kuruluşlara yapılacak yerleştirme için KPSS tercihleri başladı. ÖSYM tarafından yapılan duyuruda KPSS-2015/1 kılavuzunda bulunan ortaöğretim, ön lisans ve lisans düzeylerinde bulunan kadro ve pozisyonlar için tercih yapılabilecek. KPSS tercih süresi 22 Haziran ile 1 Temmuz 2015 tarihleri arasında yapılabilecek. KPSS tercihinizi yapmak için aşağıdaki ekrandan T.C. kimlik numaranız ve şifreniz ile yapabilirsiniz. 2015 KPSS tercih kılavuzlarına aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.

2015 KPSS TERCİH KILAVUZU İÇİN TIKLAYINIZ

KPSS TERCİH BAŞVURU EKRANI

KPSS TERCİHLERİNİ KİMLER  YAPABİLECEK?

ÖSYM tarafından yapılan açıklamada KPSS tercihini yapacak adayların 5-6 Temmuz 2014 ve 27-28 Eylül 2014 tarihlerinde yapılmış olan Kamu Personel Seçme Sınavlarından (2014-KPSS Lisans ve 2014-KPSS Ortaöğretim/Ön Lisans) birine girmiş ve bu sınavların en az birinden ilgili KPSS puanını almış olmaları gerektiği bildirildi.

KPSS tercih yerleştirmelerinde ortaöğretim mezunları için KPSSP94, ön lisans mezunları için KPSSP93 ve lisans mezunları için KPSSP3 puanı kullanılacaktır. ÖSYM özellikle adaylara şu uyarıda bulundu;

ÖSYM'ye posta yoluyla gönderilen veya elden verilen tercih listeleri geçerli olmayacaktır. KPSS Tercih süresi uzatılmayacaktır. KPSS-2015/1 Tercih Kılavuzuna göre yapılacak yerleştirmeye başvuracak adayların kılavuzu dikkatle incelemeleri gerekmektedir.

Tercihlerin geçerli olabilmesi için tercihlerin, ÖSYM'ye internetle gönderildiği gün itibarıyla sınava girilen öğrenim düzeyindeki bir okuldan veya programdan mezun olunması zorunludur.

ÖSYM’nin KPSS tercihleri sonrası yerleştirmelerde aday işlemleri sisteminde görülen eğitim bilgilerini göz önüne alacağından dolayı KPSS tercihini yapacak adayların, tercihlerini yapmadan önce eğitim bilgilerini kontrol etmeleri gerekmektedir. Aynı öğrenim düzeylerine sahip birden fazla diplomaya sahip olanların her diplomasında yazan alanlarına göre KPSS tercini yapabilecek.

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...