Sözcü Plus Giriş

2015 Öğretmen Atamaları ne zaman? Bakan Avcı ne dedi?

Öğretmen aramaları ne zaman ve ne kadar olacak merak ediliyor. Bakan Nabi Avcı, öğretmen atamaları ile ilgili açıklamlarada bulunduç.

Güncellenme: 11:08, 17/03/2015
2015 Öğretmen Atamaları ne zaman? Bakan Avcı ne dedi?

Öğretmen atamaları ne zaman yapılacak merak ediliyor. Öğretmen Atamaları erkene çekilecek mi çekilmeyecek mi? Hatırlanacağı gibi mecliste 47bin öğretmen ataması gündeme gelmişti. Peki öğretmen atamaları ne zaman yapılacak? Son olarak Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, AA muhabirine yaptığı konuyla ilgili açıklamlarda bulundu.

Bakan Avcı, her kamu kuruluşunda olduğu gibi Milli Eğitim Bakanlığı’nda da kadro ihtiyacının ancak yasalarla sağlanabildiğini anımsatarak, öğretmen atamaları ile ilgili talebin TBMM’de kabul görmesi halinde,  2015 yılında değerlendirilmek üzere Milli Eğitim Bakanlığı emrine verileceğini söyledi.

ÖĞRETMEN ATAMALARI TEMMUZ’DAN SONRA MI?

Tahsis edilecek kadronun ne zaman ve nasıl kullanılacağının da belli kurallara göre gerçekleştirileceğini anlatan Bakan Avcı öğretmen atamaları için Temmuz ayını işaret etti, şunları kaydetti:

“En başta biliyorsunuz KPSS’ye göre bu atamalar yapılıyor.  KPSS  de 4 – 5 Temmuz 2015 tarihinde yapılacak.  Ayrıca öğretmenler için  KPSS’den sonra bir de alan sınavı var o da 12 Temmuz 2015 tarihinde yapılacak. Dolayısıyla bu kadro ihdasının seçimlere yönelik bir seçim ekonomisi uygulaması olduğu spekülasyonu doğru değil. Temmuz ayında ayrıca Milli Eğitim Bakanlığı’nda, hangi branştan  ne kadar öğretmenin emekliye ayrıldığı netleşmiş olacak.  Bütün bunlara göre yapılacak  hesaplamaların sonucu olarak da Milli Eğitim Bakanlığı, ihdas edilecek bu 47 bin kadroyu ne zaman ve nasıl değerlendireceğini o zaman planlamış olacak.”

Nabi Avcı, CHP Grup Başkanvekili Hamzaçebi’nin  23 Nisan 2015 tarihine kadar 150 bin öğretmen atamasının yapılması için kanun teklifi verilmesini tipik bir seçim atağı olarak nitelendirdi. CHP’nin Nisan’da 150 bin öğretmen atanması teklifinin hiç bir hesaba ve kitaba dayanmadığını ifade eden Bakan Avcı, şunları kaydetti:

“Hiç bir rasyoneli olmayan ve bugünkü Meclis çalışma takvimiyle de gerçekleşmesi zaten mümkün olmayan bir seçim atağı var o ayrı bir şey onun hesapla, kitapla, öğretmen atamalarının yapıldığı süreçle hiç bir ilgisi yok. Öğretmen atamaları belli takvimlere uygun olarak yapılıyor; KPSS sonuçlarına göre yapılıyor. KPSS de Temmuz başındadır dolayısıyla bu 47 bin kadronun temmuz’dan sonra nasıl değerlendirileceği, hangi branşlara ne kadar öğretmen ataması yapılacağı ancak o tarihten itibaren netleşmiş olacak.”

546 engelli öğretmenin ataması gerçekleştirilecek

Bakan Avcı, engelli öğretmenlerin atamasına ilişkinde titiz bir çalışma yürüttüklerini söyledi. Daha önceki dönemlerde de engelli öğretmen atamalarını gerçekleştirdiklerini hatırlatan Avcı, sözlerini şöyle tamamladı:

“Bu son dönemde yapılacağını ilan ettiğimiz 300 engelli öğretmen atamasının da müracaatlarını aldık. Bu müracaatlar sonucunda gördük ki toplam 546 engelli öğretmen adayımızın müracaatı var. Bunların tamamının atamasını yapacağız; ama bu sadece müracaatı olan engelli öğretmen adaylarıyla ilgili. 546 engelli öğretmen adayının tercihlerini aldık, onların atamalarını gerçekleştireceğiz. Diğer atamalarımızı da, Temmuz başında yapılacak  KPSS’nin  sonuçlarına göre ve emekli olan öğretmenlerimizin branşlarının dağılımına bakarak yapacağız.”

Yayınlanma Tarihi:10:34,