Sözcü Plus Giriş

2015 TEOG sınav sonuçları sorgulama ekranı – TEOG YEP açıklandı mı?

2015 TEOG sınav sonuçlarının bugün açıklanması bekleniyordu. Fakat MEB tarafından yapılan basın açıklamasına göre TEOG sonuçları bugün açıklanmayacak!

11:12 -
2015 TEOG sınav sonuçları sorgulama ekranı – TEOG YEP açıklandı mı?

Veliler, 2015 TEOG YEP sonuçlarının açıklanmasını bekliyor. Şu ana kadar MEB resmi sitesinde bir açıklama yapılmadı ama TEOG yerleştirme puanları bugün açıklanması bekleniyor. Bu yıl özel ve devlet okulları için tercih dönemleri iki farklı tarihte gerçekleşecek. Özel okullara kayıtlar 24 Haziran-5 Temmuz tarihleri arasında tamamlanacak. TEOG sonuçları açıklandığı vakit aşağıdaki ekrandan ulaşabilir, T.C. kimlik numarası, doğum yılı ve güvenlik kodunu girerek öğrenebileceksiniz. Fakat MEB’den biraz önce gelen bir basın açıklaması sonuçların bugün açıklanmayacağı yönünde oldu. İşte MEB’in TEOG sonuçları ile ilgili basın açıklaması;

Ortaöğretim Kurumlarına Geçiş Uygulaması Tercih ve Yerleştirme Kılavuzu yayımlanmıştır. İş ve işlemler kılavuzda belirtilen takvim doğrultusunda yürütülmektedir. Kılavuzda, Yerleştirme Esas Puanların (YEP) 24 Haziran 2015 tarihinde ilan edileceği duyurulmuştu. Ancak süreç içerisinde 1 (bir) soruya açılan davaya ilişkin mahkeme kararı beklendiğinden, yerleştirmeye esas puanların açıklanması idari mahkeme kararı neticesi yapılacaktır.
 
Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

TEOG (Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş) kapsamında liselere girişte kullanılacak Yerleştirmeye Esas Puan'lar (YEP) açıklanıyor. Öğrenciler, 8. sınıfta girdiği ortak sınavların yanı sıra, 8,7 ve 6. sınıftaki yıl sonu başarılarının da içinde olduğu yerleştirme puanları ile tercih yapacak. Sonuçların açıklanmasıyla birlikte sınavla öğrenci alan özel okul kayıt dönemi de başlayacak.

2015 TEOG YEP SONUÇLARI SORGULAMA EKRANI

Özel okula kayıt yaptırmak isteyen adaylar, 5 Temmuz akşamına kadar kayıt yaptırabilecek. Özel okullar ön, kesin ve serbest kayıt olmak üzere beş turda öğrenci kayıtlarını alacak. 24-25 Haziran 1. Ön kayıt, 26-27 Haziran 1. Kesin kayıt, 28 Haziran 2. Ön kayıt, 29 Haziran 2. Kesin Kayıt, 30 Haziran 3. Önkayıt, 1 Temmuz 3. Kesin kayıt, 2 Temmuz 4. Ön kayıt, 3 Temmuz 4. Kesin kayıt, 4-5 Temmuz Serbest Kayıt dönemi olarak işlemler yapılacak.

Devlet lisesine gitmek isteyen öğrenciler ise 6-16 Temmuz tarihleri arasında internet üzerinden tercih yapacak. Geçen yıl adresinden kilometrelerce uzak okullara, istemediği halde İmam Hatip Liselerine yerleştirilen öğrenciler nedeniyle sistem çok eleştirilmişti. Özel okula gideceği halde sistemde bir devlet okuluna yerleştirilmiş görünen öğrenciler nedeniyle de boş kontenjan kalmamıştı. Okul değiştirmek isteyen öğrenciler haftalar boyunca boş kontenjan için başvuru yapmıştı. Bu yıl Milli Eğitim Bakanlığı, tercih sistemini bu yüzden değiştirdi.

ÖZEL OKULA KAYIT OLACAKLAR DİKKAT!

Özel okula gitmekte kararlı olanlar kayıtlarını devlet okullarına tercih dönemi başlamadan tamamlamış olacak. Veliler özel okul konusunda önceden karar verip kesin kayıt yaptırdığında, Anadolu lisesi şansını kaybedecek. Ya da Anadolu lisesi için tercih dönemini bekleyecek. Ancak bu kez de özel okullara kayıt dönemi geçmiş olacak.

6-16 Temmuz'da devlet liseleri için tercihler internet üzerinden yapılacağı için tercih işlemleri ekranında, “Özel okula kayıt yaptırdım tercih yapmayacağım” ve “Tercih yapmak istiyorum” seçenekleri sunulacak. “Özel okula kayıt yaptırdım” şıkkını işaretleyene tercih ekranı açılmayacak.

MEB, TEOG TERCİHLERİ İÇİN DANIŞMANLIK HİZMETİ VERECEK

Puanların açıklanmasının ardından, 6-16 Temmuz’daki tercih döneminde, öğrencilere ve velilere, danışmanlık hizmeti verilecek. MEB Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri Genel Müdürü Celil Güngör, AA muhabirine yaptığı açıklamada,TEOG sistemine ilişkin öğrencilerle yaptıkları geniş kapsamlı toplantılarda, öğrencilerin tercih döneminde kapsamlı rehberlik ve danışmanlık hizmeti alma taleplerinin bulunduğunun tespit edildiğini belirtti.

Bu talebi dikkate alarak, 81 ilde tercih danışmanlığı komisyonlarının oluşturulması için çalışmalara başladıklarını anlatan Güngör, komisyonların tüm Türkiye genelinde kurulacağını ve bu yönüyle ilk olacağını söyledi.

“7 bin 328 öğretmen görevlendirildi”

Komisyonlarda verilecek danışmanlık eğitimi için şubatta 100 formatör öğretmenin yetiştirildiğini, bu öğretmenlerin de 12 bin 899 rehber öğretmene eğitim verdiğini ifade eden Güngör, şu bilgileri verdi:

“Mayısta illere yazı göndererek, illerde tercih döneminde hizmet verecek komisyonlar oluşturmalarını istedik. Bu kapsamda, Türkiye çapında 2 bin 51 komisyon oluşturuldu. Bu komisyonlarda, öğrencilerimize tercih dönemi olan 6-16 Temmuz’da danışmanlık hizmeti verecek 7 bin 328 öğretmen görevlendirildi.”

Komisyonların mesai saatlerinde çalışacağını dile getiren Güngör, ulaşımı zor olan yerlerde de mobil komisyonların oluşturulacağını kaydetti.

Son güncelleme: 11:51 24.06.2015
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more