Sözcü Plus Giriş

21 Mart Orman Haftası’nda 2 bin fidan dağıtıldı

Dünya Ormancılık Günü ve Orman Haftası 21 Mart - 26 Mart arasında kutlanıyor. 21 Mart Orman Haftası nedeniyle vatandaşlara 2 bin tane ağaç fidanı dağıtıldı.

Güncellenme: 09:48, 24/03/2015
21 Mart Orman Haftası’nda 2 bin fidan dağıtıldı

Orman Haftası nedeniyle Türkiye’nin çeşitli illerinde değişik etkinlikler düzenleniyor. 21-26 Mart arasında kutlanan Orman Haftası amacı, ağaç sevgisini aşılamaktır. Bu nedenle Zonguldak’ta, 21 Mart Dünya Ormancılık Günü ve Orman Haftası kapsamında vatandaşlara 2 bin fidan dağıtıldı. Şehitler Parkı’nda düzenlenen etkinlikte, Zonguldak Orman Bölge Müdürlüğü tarafından vatandaşlara fıstık çamı, sedir, defne, zakkum, mavi servi ve taflan olmak üzere 2 bin fidan hediye edildi.

Orman Bölge Müdürü Ahmet Sırrı Beşel, gazetecilere yaptığı açıklamada, orman ve su kaynaklarının korunmasına dikkat edilmesi gerektiğini belirterek, “Mart ayında önemli haftalar var. Dün, Dünya Su Günü’ydü. Suda ormanlarımız kadar önemli. Bir fidanı aldığınızda 5 yıl sonra çiçekleniyor ve belki de kesilmezse yıllarca yerinde sağlam bir şekilde durabiliyor. Bizim de bu konuda duyarlı davranıp geleceğimiz için fidan yatırımı yapmamız gerekir. Bu anlamda ise 2 bine yakın fidanı halkımıza dağıttık. Halkımızın yoğun ilgi göstermesi bizleri sevindirdi” diye konuştu. (AA)

Orman Haftası

Orman Haftası, Türkiye’de okullarda kutlanan bir hafta. Orman haftası ve ağaç bayramı adıyla da anılır. 21 – 26 Mart tarihleri arasında kutlanılır. Amacı çocuklara ormanların önemini öğretmektir. Hafta boyunca fidan dikilir ve ağaç ile ormanların doğa ve ekonomiye katkıları anlatılır.