Sözcü Plus Giriş

3 Rus son anda kurtarıldı

Baraj gölüne uçan otomobildeki 3 Rus son anda canlarını kurtardı.

Güncellenme: 17:10, 08/05/2015
3 Rus son anda kurtarıldı

Aydın’ın İncirlova İlçesi’ndeki İkizde Barajı’na uçan otomobildeki 1’i kadın 3 Rus turist, son anda camı kırıp, dışarı çıkarak canlarını kurtardı. Yüzerek, kıyıya çıkmayı başaran Rus turistler, navigasyon cihazının kendilerini yanlış yönlendirmesi nedeniyle kazanın olduğunu söyledi.

Seyir halindeyken alev aldı

Seyir halindeyken alev aldı

Tarım aletleri alım-satım işiyle uğraşan Rus işadamı 35 yaşındaki Aleksandr Anekcahap, bir süre önce geldiği Konya’dan kiraladığı 06 FC 5118 plakalı otomobille, yanında arkadaşları 28 yaşındaki Maxim Makcnm ve 25 yaşındaki Elena Eneha ile dün İzmir’in Tire ilçesine gitmek üzere yola çıktı. Tire’deki bir firmadan tarım aletleri satın almaya gittiği öğrenilen Anekcahap ve beraberindeki arkadaşları saat 02.30 sıralarında İncirliova’ya ulaştı.

İddiaya göre, navigasyon cihazı üç arkadaşın içinde bulunduğu otomobili yapılan baraj suları altında kalan İncirliova-Tire eski karayoluna yönlendirdi. Gece olması ve yöreyi de bilmemeleri nedeniyle, Anekcahap, son anda farkedip frene bassa da duramayıp, İkizdere Barajı’na uçtu. Yavaş yavaş suya gömülmeye başlayan otomobildeki Maxim Makcnm’ın dirseğiyle kırdığı sağ ön kapı camından dışarı çıkarak canını kurtaran üç arkadaş, yüzerek kıyıya çıktı.

YERLERİ 3 SAATTE TESPİT EDİLDİ

Son anda, suya gömülmeyen otomobildeki çantasını da almayı başaran Rus turistlerden Elena Eneha, telefonla Tire’deki firma yetkilisi Yasin Kırmızı’yı arayıp, başlarına gelen durumu bildirip yardım istedi.

Kırmızı’nın haber vermesi üzerine harekete geçen Tire ve İncirliova jandarma ekipleri, ateş yakıp, ısınmaya çalıştıkları öğrenilen Ruslar’ın yerini 3 saatlik bir çaba sonucu tespit edip, kurtardı. Jandarma, Aydın İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü (AFAD) ekiplerini de olay yerine çağırdı. AFAD ekipleri ve vincin olay yerine gelmesiyle sulara gömülü otomobili kurtarma çalışmalarına başlandı.

Yaklaşık 4 saatlik bir çalışma sonrasında Rus işadamın önce otomobildeki valizleri ardından da otomobil çıkarıldı.

“İKİNCİ KEZ DÜNYAYA GELDİK”

Kazanın navigasyonun kendilerini yanlış yönlendirmesinden kaynaklandığını belirten Rus işadamı Aleksandr Anekcahap, “Navigasyon buradan gideceğimizi gösterince biz de yolumuza devam ettik. Farlarımız açık olsa da gece olduğu için baraj sularını fark edemedik. Kendimizi bir anda baraj gölünde bulduk. Arkadaşım yan camı kırarak kendisini ve bizi kurtarmayı başardı. Bir an burada öleceğimizi düşündüm. Ancak kurtulmamız mucize oldu adeta ikinci kez dünyaya geldik” dedi. Aleksandr Anekcahap eşyaları ve otomobilin kurtarılmasından çok canlarının kurtulmasına sevindiklerini söyledi. Jandarma, kazayla ilgili soruşturmanın sürdüğünü bildirdi. DHA

Yayınlanma Tarihi:15:47,