5 yılda 100 kilo aldı

BARTIN'ın Karamazak Köyü'nde oturan 52 yaşındaki Aynur Çakır, 5 yılda 100 kilo alarak 200 kiloya ulaştı.

5 yılda 100 kilo aldı

Obezite ile birlikte böbrek, şeker, kalp ve solunum yetmezliği rahatsızlıkları da olan Çakır, yürüyemez duruma geldi.

5 çocuk annesi Aynur Çakır, 5 yıl önce 100 kiloyken hızla kilo almaya başladı. 2 yılda 150 kiloya ulaşan Çakır, obezite tedavisi görmesine rağmen kilo almaya devam etti. Şu anda 200 kilo olan ve yürüyemez duruma gelen Çakır’da obezite ile birlikte böbrek, şeker, kalp ve solunum yetmezliği rahatsızlıkları da baş gösterdi. 1 hafta önce Zonguldak’taki Bülent Ecevit Üniversitesi Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezi’nde gördüğü solunum yetmezliği tedavisinin ardından taburcu olan Çakır, evde nefes almasını kolaylaştıran solunum cihazı ile yaşıyor.

OĞLU BAKIYOR

Eşi fabrikada asgari ücretle çalışan Aynur Çakır’a, oğlu 35 yaşındaki Muhammet Çakır bakıyor. Annesinin hastalığının ardından tekstil fabrikasındaki işini bırakan Muhammet Çakır, annesinin tüm ihtiyaçlarını karşılamaya çalışıyor. Annesinin 5 yıl önceye kadar gayet sağlıklı olduğunu belirten Muhammet Çakır, bir anda kilo almaya başlamasıyla sağlık sorunlarının da arttığını söyledi. Çakır, şöyle konuştu:

“Fazla kiloları nedeniyle bütün hastalıklarla mücadele ediyor. Ben elimden geldiği kadar annemle ilgileniyorum. Ama annemin hem obezite, hem de diğer rahatsızlıklarıyla ilgili daha kapsamlı bir tedaviye ihtiyacı var. Ancak bunun için bizim gücümüz yok. Ben işi bıraktım. Babam da asgari ücretle çalışıyor. Yardım istiyoruz.”

Sağlık sorunları nedeniyle ayağa kalkamadığını belirten Aynur Çakır ise “Ne yürüyebiliyor ne de başka bir şey yapabiliyorum. Yatağa bağlı kaldım. Evde rahatsızlanınca beni ambulansa bile bindiremiyorlar. Kilolarım çok fazla. Oğlum da olmasa bana bakacak kimse yok. Solunum güçlüğü çekiyorum. Cihazla nefes alabiliyorum. Sesimizi duyanlar bize yardımcı olsun” dedi.

AA

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...