Sözcü Plus Giriş

Ali Ekber ERTÜRK/ANKARA

Gönüllü bağımsız bireylerce sosyal medya üzerinde kurulan “Ankara'nın Oyları” oluşumu, 7 Haziran 2015 Milletvekili Seçimi değerlendirme raporunu açıkladı. Ankara'da kullanılan oyları baz alan raporda, mühürsüz tutanaklar, hatalı düzeltme yapılan tutanak sayıları, sandıklarda oy kullanan seçmen sayısı ile kayıtlı seçmen arasındaki çelişki, zarf hataları, sandık ve YSK tutanakları arasındaki farklar gibi konularda ayrıntılı bilgiler yer alıyor. Raporun bazı bölümleri şöyle:

MÜHÜRSÜZ ZARFLAR: Tutanakların yüzde 5'inin mühürsüz olduğu tespit edildi. 30 Mart 2014'de Ankara Büyükşehir Belediyesi seçimi için yapılan analizde bu oranın yüzde 21 olmuştu. Genel Seçimlerde Ankara için bu düşüş umut vericidir.

ÜÇTE BİR HATALI: Tutanakların üçte birine yakınında (yüzde 29) düzeltme yapılmıştır. Bu tutanakların yarısından fazlasında düzeltmeler paraflanmamıştır. Bu durum, yapılan değişikliklerin bütün kurul üyelerince onaylandığı hususunda ciddi soru işaretlerini de beraberinde getirmektedir.

FARKLI KAYIT: Tutanakların yüzde 11'inde, sandıkta oy kullanan seçmenlerin toplam sayısına eşit olması gereken sandık seçmen listesinde yazılı olup oy kullanan seçmenler ile, sandık seçmen listesine kayıtlı olmayan ancak kanun gereği oy kullanan seçmen sayısı toplamında hata bulunmuştur.

İKİSİ DE HATALI: Sandık kurulları, ilçe seçim kurulundan teslim alınan zarf ve oy pusulalarını sayar. Oy kullanma işlemi bittiğinde kullanılmayarak artan ve kullanılan zarf ve oy pusulası sayıları tutanağa kaydedilir. Tutanakların yüzde 14'ünde artan zarf, yüzde 15'inde artan oy pusulası sayıları hatalıdır.

TOPLAMLAR TUTARSIZ: Tutanakların yüzde 5'inde geçerli oy pusulalarının toplamı ile, siyasi parti ve bağımsız adayların aldıkları oy toplamları birbirini tutmamaktadır.

VERİLERLE TUTARSIZLIK: Tutanaklar ile YSK verilerinin karşılaştırmasında da tutarsızlıklar vardır. Tutanakların yüzde 2'sinde oy kullanan seçmen sayılarının; yüzde 4'ünde geçerli ve geçersiz oy sayılarının tutarsız olduğu tespit edilmiştir. 136 sandıkta ilçe seçim kurulundan teslim alınan oy pusulası sayısı kayıtlı seçmen sayısından azken bin 298 sandıkta ise kayıtlı seçmen sayısının yüzde 20'sinden fazladır.