Sözcü Plus Giriş

ABD Büyükelçiliği’nden HDP’ye ziyaret

ABD Ankara Büyükelçiliği Siyasi İşler Müsteşarı Justin P. Friedman, HDP Mersin İl yönetimini ziyaret etti.

Güncellenme: 17:27, 21/05/2015
ABD Büyükelçiliği’nden HDP’ye ziyaret

ABD Ankara Büyükelçiliği Siyasi İşler Müsteşarı Justin P. Friedman, HDP İl yönetimini ziyaret etti. Bombalı saldırı hakkında bilgi alan Friedman, “Demokratik toplumda hiçbir şekilde kampanya için şiddete yer yok” dedi.

ABD Adana İkinci Konsolosu James Michael Saxton Ruiz ile birlikte HDP İl Başkanı Selman Günbat’ı makamında ziyaret eden Friedman, seçimler hakkında daha fazla bilgi almak üzere ziyarette bulunduğunu belirterek şunları söyledi:
“Mersin’de sizi, CHP, MHP ve Ak Parti’yi dinlemeye geldim. Sizin seçim yaklaşırken konumunuzun ne olduğunu dinleyeceğim. Ben seçimlere katılan biri değilim, ben bir gözlemciyim. Buraya gelmemin nedeni seçimle ilgili konularda daha fazla bilgi sahibi olmak ve dinlemek. Demokratik toplumda hiçbir şekilde kampanya için şiddete yer yok. ABD Büyükelçiliği açısından da biz burada adil ve dürüst bir seçimin olmasını istiyoruz.”

Günbat ise şöyle konuştu:
“Bizleri seçim dışı bırakmak için yapılan eylem ve etkinlikleri hep birlikte izliyoruz. Özellikle tarafsızlık ilkesi ile hareket edebileceklerini, bu ülkenin geleceğinde önümüzdeki süreçte daha ciddi saldırıların da gelişebileceğini düşünüyoruz. Şiddetten her zaman uzakta kalacağımızı her zaman paylaştık. En son 4 gün önce uygulanan öldürme amaçlı şiddete dahi biz gerekli sağduyuyu gösterdik. Bundan sonra da aynı tavrımızı devam ettireceğiz.”
Bombanın yarattığı tahribatı Friedman’a gösteren Selman Günbat, bir süre duvarda meydana gelen delik, bilye izleri ve darbe alan eşyaların hasarlarını tek tek anlattı. Patlama sonucunda metal tepside meydana gelen deliği gösteren Günbat, patlamanın şiddetine vurgu yaptı.