Sözcü Plus Giriş

Adalet alevler içinde

Kayseri'nin Pınarbaşı ilçesi yakınlarında 16 Eylül 2011 günü cezaevi nakil aracında çıkan yangında 5 tutuklu ve hükümlünün ölümüyle ilgili dava ertelendi

Güncellenme: 13:23, 07/05/2015
Adalet alevler içinde

Asuman ARANCA/ANKARA

Kayseri’nin Pınarbaşı ilçesi yakınlarında 16 Eylül 2011 günü cezaevi nakil aracında çıkan yangında 5 tutuklu ve hükümlünün ölümüyle ilgili dava, sanık avukatlarının mazeret bildirimi nedeniyle yine ertelendi. Tam 950 gündür devam eden davada bir türlü sonuç alınamıyor. 5 mahkum cayır cayır yandıkları ile kaldı.

Bu olayla ilgili cezaevi aracının sürücüsü Cafer S., araç komutanı Astsubay İsmail B. ile araç komutan yardımcısı Astsubay Mustafa K. ”Taksirle ölüme ve yaralamaya neden olmak’ suçlamasıyla Kayseri 1’inci Ağır Ceza Mahkemesinde yıllardır yargılanıyor.

ADALET ALEVLER İÇİNDE

İlk duruşması 1 Ekim 2012 tarihinde yapılan dava 950 gündür devam ediyor. Son duruşmada sanık Avukatları yine mazeret bildirince duruşma bir ay sonraya 8 Haziran’a bırakıldı.

Van’dan İstanbul’a gitmekte olan cezaevi nakil aracında yangın çıkmış ve aracın kilitli olan bölümünde bulunan 5 mahkum yanarak feci şekilde hayatını kaybetmişti. 34 BL 2564 plakalı cezaevi nakil aracı, saat 06.00’da Kayseri-Malatya karayolunun Karakuyu köyü yakınlarına seyir halindeyken yanmaya başlamıştı.

Nakil aracındaki koruma görevlisi askerler, aniden yükselen alevler nedeniyle 5 tutuklu ve hükümlünün bulunduğu nakil aracının kapısını açamadan aracı terketmişti. Şiddetli alev ve dumandan etkilenen mahkumlar da araçta yanarak can vermişti.

Yangında cezaevi nakil aracında bulunan uyuşturucu ve hırsızlık suçlarından sabıkalı, Abdülsetter Ölmez (35), Sinan Aşka (18), İsmet Evin (33), Akif Karabalı (24) ve Medeni Demir (47) hayatını kaybetti. Yanarak ölen mahkumlar, Van M tipi cezaevinden İstanbul Metris Cezaevi’ne naklediliyordu.