Sözcü Plus Giriş

Adalet nerede?

Cumartesi Anneleri 20 yıldır aynı soruyu soruyor: Adalet nerede?

Güncellenme: 07:52, 28/05/2015
Adalet nerede?

Cumartesi Anneleri'nin gözaltında kaybedilen çocukları için alana çıkışının bugün 20. yılı. İlk kez 27 Mayıs 1995'te gözaltında işkenceyle öldürülen öğretmen Hasan Ocak'ın ailesi hak savunucularıyla birlikte Galatasaray'da oturma eylemi yaptı. Eylem, Rıdvan Karakoç ailesi ve diğer kayıp yakınlarının katılımıyla büyüdü. Artık Türkiye'nin en uzun süreli sivil itaatsizlik eylemi niteliğinde. Ocak ailesi de o günden beri Galatasaray Meydanı'nda…

Cumartesi Anneleri, gözaltında kaybedilen ve bir daha ulaşamadıkları yakınları için adalet taleplerini 20. yıldönümünde yineledi.

Çağlayan Adliyesi önünde grup adına basın açıklamasını okuyan Maside Ocak, ‘'Galatasaray'da oturmaya başlamamızın 20. yılındayız. 20. yılımızda hak savunucuları ve kayıp aileleri olarak kayıplarımız nerede, adalet nerede demek için Çağlayan adliyesi önündeyiz” diye konuştu.

İstanbul Adalet Sarayı'nın 5 Mart 2011 tarihinde açıldığını hatırlatan Ocak, “Dönemin başbakanı Erdoğan açılışta ‘Avrupa’nın en büyük adalet sarayını yapmanın haklı gururunu yaşıyoruz' dedi. Kısa bir süre sonra da Kartal'da dünyanın en büyük adliyesinin açılışı yapıldı. Buradayız çünkü Türkiye'de Avrupa’nın ve dünyanın en büyük adliyeleri var ama adalet yok” dedi. Yüzlerce insanın gözaltında kaybedildiğini belirten Ocak, “Bugün kayıp iddialarıyla ilgili yürütülen yalnızca beş dava bulunmaktadır” ifadelerini kullandı.