Sözcü Plus Giriş

Aday olmayan CHP’lilerden yeni proje

CHP’de liste dışı kalan milletvekilleri kitap yazmak için kolları sıvadı.

Güncellenme: 08:52, 08/05/2015
Aday olmayan CHP’lilerden yeni proje

İstanbul Milletvekili Ali Özgündüz kitabında 17 ve 25 Aralık'ı, Afyonkarahisar Milletvekili Ahmet Toptaş Meclis'i, darbeleri ve MİT'i anlatacak. Isparta Milletvekili Ali Haydar Öner ’24. Dönem Tanıklığı’ adında bir kitap yazacak.

CHP'de liste dışı kalan bazı milletvekilleri kitap yazıyor.

-KİTABINDA MİT'İ ANLATACAK-
ANKA'ya konuşan Afyonkarahisar Milletvekili Ahmet Toptaş, “Halkın hukukunu savunmak, birikimlerimi değerlendirmek açısından Ankara'da avukatlık yapacağım” dedi.
Kitap yazmayı düşündüğünü belirten Toptaş, “Meclis'i anlatacağım notlar var. Darbe Komisyonu, Güvenlik ve İstihbarat Komisyonu ile ilgili biriktirdiğim doneler var. Halkın bilgi edinmesi gereken, ‘Meclis'te neler oluyor, Türkiye'de neler nasıl organize ediliyor, hak hukuk nasıl gasp ediliyor' gibi…. Darbe Komisyonu, MİT Komisyonundaydım; darbeleri anlatan, MİT'i, diktatörlüğü anlatan kitap olabilir” dedi.

-MECLİS'İ ANLATACAK-
Isparta Milletvekili Ali Haydar Öner de, 24. Dönem Tanıklığı diye bir kitap yazacağına dikkat çekerek, “Komisyon konuşmalarım, Genel Kurul konuşmalarım hazır. Güvenlik ve İstihbarat Komisyonu üyesiydim. Bunları öykülendireceğim. İkinci kitabım da Kamuda Vali Tanıklığı olacak. Kamuoyunun bilgisini çekecek anılar olacak.” dedi.

17 VE 25 ARALIK KİTABINI YAZACAK-
İstanbul Milletvekili Ali Özgündüz de kitap yazacak. ANKA'ya konuşan Özgündüz, 17 ve 25 Aralık'ı belgeleriyle anlatan kitap hazırlığının olduğunu belirterek, “17- 25 Aralık nedir, hükümete darbe mi, yargıya darbe mi? Baskı aşamasına gelindi. Seçim öncesi yetişir mi bilmiyorum. Belgeler konuşacak. Şüpheler berraklaşacak. Yolsuzluk olayı mıdır, hükümetin iddia ettiği gibi paralel yapının bir şeyi midir, okuyan herkes bunu anlayacak. Manipülasyondan uzak belgelerle ortaya konulacak. Vatandaş hakemlik yapacak” dedi.
“Siyaset devam edecek” diyen Özgündüz, hukuk bürosu oluşturabileceklerini de ifade etti.

-KART'IN 100 KLASÖRÜ AŞAN ÇALIŞMASI VAR
ANKA'ya konuşan Konya Milletvekili Atilla Kart, 100 klasörü aşan İdare Mahkemesi, Anayasa Mahkemesi, Danıştay, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığına açtığı davalar, başvurular suç duyurular olduğunu ifade ederek, “Bunlar benim kişisel arşivim değil, kamunun arşivi, o kitap yazma sonraki aşama. Hukuk ve siyaset zemininde bu çalışmalarımı parlamento hukuku kapsamında kalan ve artık kamusal boyut kazanan bu çalışmaları nasıl ayakta tutarım, nasıl sürdürürüm bunun çabası içindeyim. Bu 100 klasörü aşan çalışmadan 5-10 kitap çıkar. O da bu düzeni kurduğumda. Bu çatıyı inşa ettiğim takdirde. Ondan önce olayın kamusal boyutu sebebiyle bu arşivi nasıl sürdürürüm, nasıl ayakta tutarım bunun arayışı içindeyim. Kurumsal çatı altında, akademik çatı mı olur, bunun bir çalışmasını organize etme çabası içindeyim” dedi.

Yayınlanma Tarihi:11:41,