AK Saray AİHM’lik oluyor

Atatürk Orman Çiftliği ana plan davasında, ‘’İptal ve yürütmeyi durdurma’’ kararı verilmesinin ardından, Kaçaksaray da AHİM’lik oluyor.

AK Saray AİHM’lik oluyor

SÖZCÜ / ANKARA

Cumhurbaşkanı Erdoğan Kaçaksaray için “Güçleri yetiyorsa gelsin yıksınlar, binayı da bitireceğim, içine de oturacağım'' demiş ve meslek odaları Anayasa mahkemesine bireysel başvuru hakkını kullanmıştı.

Anayasa mahkemesi bu başvuruları ‘'Mağdur değilsiniz” diyerek reddetti ve iç hukuk yolları tükendiği için AİHM yolu açıldı. TMMOB Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan AOÇ ve Kaçak Saray için AİHM’e gideceklerini ve başvuru dosyası hazırlıdıklarını açıklarak şöyle dedi:

‘'AİHM’e başvuru sürecinde avukatlarımız titizlikle çalıştı.AOÇ alanlarında Atatürk’ün vasiyeti ve şartlı bağışını ihlal davasında, bireysel olarak müdahil olma talebimizin kabul edilmesi de Anayasa mahkemesinin mağdur değilsiniz söylemine önemli bir cevap oldu. AİHM’e başvurumuzun kaynağını oluşturan ana plan davasının yargı kararıyla iptal edilmesi de elimizi güçlendirdi. AOÇ ve Kaçaksaray için 60 ayrı dava açtık. Her şeyin kaynağı olan Ana plan davasında yargı iptal kararı verdi. Başta Cumhurbaşkanı olmak üzere, Başbakan, Bakanlar, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı yargı kararlarına uymadılar. Şimdi bireysel ve kurumsal olarak AOÇ ve Kaçaksaray için AİHM’e gidiyoruz. Bu ülkeyi yönetenlerin, herkesin gözü önünde gerçekleştirdiği hukuksuzluğu kabul etmiyoruz. “

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...