Sözcü Plus Giriş

AK Saray Anıtkabir özel defterinde

Mimarlar Odası Ankara Şubesi Atatürk Orman Çiftliği’nin kuruluş yıldönümünde Anıtkabir’de Atatürk’ün mozolesine çelenk koydu.

Güncellenme: 13:02, 05/05/2015
AK Saray Anıtkabir özel defterinde

ANKARA / SÖZCÜ

Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan, Cumhurbaşkanlığı sarayı ve AOÇ'deki talanı Ata'ya şikayet etti. Anıtkabir özel defterini imzalayan Candan şunları yazdı:

“Cumhuriyetimizin özgürlükçü değerlerinin kurucu mekanı olan ve bize emanet ettiğiniz Atatürk Orman Çiftliği’nin bağrına saplanan Kaçak Saray ve Ankapark vasiyetiniz, şartlı bağışınız ve hukuk ihlal edilerek asrın haksızlığı olarak inşa edildi. Buradaki varlığımız; Cumhuriyet değerlerinin yok edilmesi ve Atatürk Orman Çiftliği talanına karşı yürüttüğümüz mücadelenin kararlılığının ve sürekliliğinin tarihe not düşülmesi içindir. Türkiye’ye sözümüz olsun ki, Atatürk Orman Çiftliği talanında başta yöneticiler olmak üzere sorumluluğu olan herkesin evrensel hukuk ilkeleri ışığında hesap vereceği güne kadar mücadelemiz devam edecektir.”

HESAP VERECEKLER

Mücadele sözü de veren mimarlar, törenden sonra bir açıklama yaptı. Candan, “Ulu Önderi ziyaret ederek, hukuk ihlali sonucu yapılan Kaçak Sarayı ve AOÇ talanını tarihe not düştük. Bu talana ortak olan, Cumhurbaşkanı, Başbakan, Bakanlar, Milletvekilleri ve talan sürecindeki kararlarda imzası olan herkes, evrensel hukuk ilkeleri ışığında hesap verene kadar mücadelemiz devam edecek” dedi.

Yayınlanma Tarihi:13:01,