Sözcü Plus Giriş

AKP’nin TBMM Başkan adayı İsmet Yılmaz oldu? İsmet Yılmaz kimdir?

Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz, AKP'den meclis başkan adayı olarak gösterildi. AKP'nin TBMM başkan adayı İsmet Yılmaz oldu. Peki İsmet Yılmaz kimdir?

12:41 -
AKP’nin TBMM Başkan adayı İsmet Yılmaz oldu? İsmet Yılmaz kimdir?

İsmet Yılmaz, AKP’nin meclis başkan adayı oldu. Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun partisinin Meclis Başkanı adayını bugün açıklayacağı duyurmuştu. Davutoğlu'nun açıklaması öncesi AKP'nin Meclis Başkanlığı için adayının Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz olduğu öğrenildi. Peki İsmet Yılmaz kimdir?

İSMET YILMAZ KİMDİR?

1961 Sivas doğumlu olan İsmet Yılmaz, 1982 yılında İstanbul Teknik Üniversitesi Denizcilik Fakültesi Denizcilik Meslek Yüksekokulu Makina bölümünü ve 1987 yılında da İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’ni bitirdi. 1990 yılında İsveç Malmö Dünya Denizcilik Üniversitesinde Master derecesini “Gemi İşletmeleri Teknik Yönetimi” alanında yaptı. 2002 yılında Marmara Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Özel Hukuk Ana Bilim dalında, Özel Hukuk alanında Yüksek Lisansını tamamlayan İsmet Yılmaz, 20 yıl kamuda ve özel şirketlerde Denizcilik sektöründe Mühendis ve Müşavir Avukat olarak hizmet verdi. 31 Aralık 2002 ile 8 Mayıs 2007 tarihleri arasında Denizcilik Müsteşarlığında Müsteşar olarak görev yaptı. İsmet Yılmaz, evli ve 3 çocuk babasıdır.

İsmet Yılmaz, Türkiye Cumhuriyeti Anayasası'nın 114 üncü maddesi gereğince 22 Temmuz 2007 Türkiye genel seçimleri öncesi tarafsız Ulaştırma Bakanı olarak görev yaptı. 31 Ekim 2007 tarihinden itibaren de Kültür ve Turizm Bakanlığı Müsteşarı olarak görev yaptı. 24. Dönem Sivas Milletvekili olarak TBMM’ye girdi. AKP’nin 3. döneminde Vecdi Gönül’ün yerine Milli Savunma Bakanlığına atanan İsmet Yılmaz, 25. Dönem Sivas Milletvekili olarak TBMM’ye tekrar girdi.

Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more