Alessandro Volta için Google Doodle yaptı. Alessandro Volta kimdir?

Alessandro Volta'ın 270. doğum gününe özel Google doodle hazırladı. Voltun kaşifi ünlü fizikçi Alessandro Volta için doodle yaptı. Alessandro Volta kimdir?

Alessandro Volta için Google Doodle yaptı. Alessandro Volta kimdir?

Alessandro Volta için Google Doodle yaptı. Google, Alessandro Volta’nın 270. doğum gününü unutmadı ve Alessandro Volta için özel doodle hazırladı. Arama motoru Google, ünlü fizikçi Alessandro Volta’nın doğumgünü için özel bir Doodle hazırladı. Alessandro Volta kimdir?

ALESSANDRO VOLTA KİMDİR?

Alessandro Volta, 18 Şubat 1745'de İtalya Como'da doğumlu bir İtalyan fizikçidir. 82 yaşında iken yine aynı yerde 5 Mart 1827'de hayata veda etmiştir. Küçük yaşlarda fiziğe ilgi duyan Alessandro Volta, 1769'da elektrikle ilgili ilk eserini yayımladı ve 1774’te Como Lisesi'nin yöneticiliğine getirildi. Alessandro Volta, 1775'te elektofor adını verdiği elektrik üretip saklayabilen aracı yaptı. 1776'da metan gazını buldu. 1799'da Pavia Üniversitesi'nde deneysel fizik profesörlüğüne getirildi.

Alessandro Volta, sinirin ve kasın sadece bir elektrik şokuna cevap vermekte olduklarını anladı. Önemli olan şey, iki farklı metalin bir uçlarının birleşmiş olmaları ve öbür uçlarının iletken bir eriyikle (kurbağanın bacağındaki zayıf elektrolitik eriyik) ayrılmış bulunmalarıydı. Hayvan dokusu hiç de gerekli değildi. Alessandro Volta, 1779’da, salamuraya bakır ve çinko çubuklar daldırarak ve bunları birleştirerek,ilk basit pili yaptı. Onları birleştiren devrede bir elektrik akımı akıyordu. Akım, o vakte kadar elde edilenlere göre, çok daha büyüktü ve çok daha uzun müddet devam ediyordu. Alessandro Volta, basit pilleri seri halinde bağlayarak daha yüksek elektrik basınçları (voltajları) elde edilebiliyordu.

Bu fikir volta piline götürdü ve bunun sonuncuda salamuraya ya da aside batırılmış çuha yuvarlaklarıyla ayrılmış, sırayla çinko ve bakır yuvarlaklar vardı. Alessandro Volta, 1800'de en büyük buluşu olan elektrik pilini gerçekleştirdi. 1782'de Fransız Bilimler Akademisi'nin, 1791'de Royal Society' nin üyeliğine seçildi. 1881'de elektrik potansiyel farkı birimi Alessandro Volta adına ithafen “volt” olarak adlandırıldı. Tuzlu su içine batırdığı bakır ve çinko elektrotlardan oluşan pille ilk kez sürekli elektrik akımı sağlayan bir dinamo geliştirdi. 1801'de Napolyon tarafından ödenek bağlanan Alessandro Volta Paris'e çağrılır ve kendisine İtalya Krallığı'nın kontu ve senatörü unvanını aldı. Basit pilin keşfi Alessandro Volta'ya isnat edilir, fakat kendisi hiç bir vakit, pilin çalışması için doğru bir açıklama bulamadı. Alessandro Volta, elektrik akımını, yanlış olarak iki metalin gerçek değerlerine yükledi, halbuki gerçekte, elektrolitin çinko çubuklar üzerine kimyasal etkisinin sonucudur.