Aliağa’yı poyraz vurdu

İZMİR'in Aliağa İlçesi'nde saatteki hızı 80 kilometreye kadar ulaşan poyraz, balıkçı teknelerini batırdı.

Aliağa’yı poyraz vurdu

Aşağı Şakran Mahallesi Cami’nin minaresinin ise külahı yerinden oynadı. Mahalle sakinleri külahın tehlike yarattığını bir an önce sorunun giderilmesini istedi.

Kuzey Ege’de geçen pazartesi gününden itibaren etkisini hissettiren poyrazın hızı, 80 kilometreye kadar ulaştı. Fırtına sonucu denizle bağlantılı Güzelhisar Çayı’ndaki üç balıkçı teknesi, su alarak battı. Tekne sahipleri, Avcı Ramadan Mevkii’ndeki Balıkçı Barınağı’nın biran önce tamamlanmasını istedi. Ayrıca Çandarlı Körfezi Arka Plajlar açığında demirli Melek B adlı gemi, demir taradı. Gemi, kıyıya 50 metre karaya oturdu.

KÜLAH YERİNDEN OYNADI

Aşağı Şakran Mahallesi Cami’nin minaresi de poyrazdan zarar gördü. Minarenin külahı yerinden oynadı, tehlike yarattı. Durumu belediye yetkililerine bildirdiklerini söyleyen Mahalle Muhtarı Rafet Sever, “Minarenin sökülerek tehlikenin ortadan kaldırılması gerekiyor. Rüzgar durduktan sonra müdahalenin yapılacağı bildirildi. Şuanda minareyi ayakta tutan tek şey ortasından geçen bir demir. Yaşlılarımız ve köyümüzde yaşayan diğer sakinlerimiz için minare tehlike arz ediyor” dedi. Hasarlı minarenin evinin üstüne yıkılmasından korktuğunu söyleyen mahalle sakini Adnan Şengül, “Caminin hemen yanında oturuyorum. Rüzgar hala şiddetli esiyor ve minarenin bu şekilde durması çok tehlikeli. Kış gününde evlerimizi boşaltmamız da mümkün değil. Caminin yakınından korku içinde geçiyoruz. Bir an önce caminin hasar gören kısmına müdahale edilmesini bekliyoruz ” diye konuştu. Ayrıca rüzgar nedeniyle bazı elektrik tellerinin de koptuğu kaydedildi.

DHA

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...