Reklamsız Sözcü

Anne adaylarını sevindirecek teklif

MHP, doğum öncesi ve sonrası analık izni süresinin, 16 haftadan 32 haftaya çıkarılması için yasa teklifi hazırladı.

android-time 14:08
Anne adaylarını sevindirecek teklif
MHP, doğum öncesi ve sonrası analık izni süresinin, 16 haftadan 32 haftaya çıkarılması için yasa teklifi hazırladı.

KAMİL ELİBOL/ANKARA

Grup Başkanvekili Erkan Akçay ve arkadaşlarınca Meclis'e sunulan kanun teklifinde, Devlet Memurları Kanunu ile İş Kanununda değişiklik yapılması istenildi. Kanun teklifinde, kadın memur ve işçilerin, doğumdan sonraki analık izni süresinin 8 haftadan 24 haftaya çıkartılarak, toplum analık izni süresinin de 16 hafta yerine 32 hafta olması isteniyor.

Teklifle, çoğul gebeliklerde doğum öncesi analık izni süresi de 8 haftadan 12 haftaya çıkartılıyor. Kendisi ya da çocuğunun evlenmesi halinde verilen 7 günlük izin de 10 gün olacak. Memur ve işçinin kendisi veya eşinin ana, baba ve kardeşimin ölümü halinde verilen ölüm izni de, 10 gün olarak uygulanacak.

SÜT İZNİ

Doğum tarihinden 8 hafta öncesine kadar sağlık durumunun çalışmaya uygun olduğunu doktor raporuyla belgeleyen kadın memur ve işçi, isteği halinde doğuma üç hafta kalana kadar çalışabilecek. Doğum yapan memur ve işçilere analık izni süresinin bitim tarihinden itibaren ilk 6 ayda, günde 1,5 saat süt izni de verilecek. Kanun teklifinin gerekçesinde, 6 aylıktan küçük bebeklerin günde ortalama altı defa emzirilmesinin şart olduğunu dikkat çekilerek şöyle denildi:

“Ancak, çalışan anneler doğumdan iki ay sonra iş başı yaptıkları için bebekler anne sütünden mahrum kalmaktadır. Ülkemizde emzirmeye ilk başlama oranının çok iyi olmasına rağmen çeşitli gebe iken annenin emzirmeye hazırlanmaması, doğumu izleyen ilk günlerde emzirme yardımının yeterli olmaması, biberon ve emzik kullanımı, annelerin ve çevresinin anne sütünün yetersiz olduğuna ilişkin kanıları, mamanın daha besleyici olduğuna ilişkin yanlış bilginin olması, annenin çalışmasa gibi nedenlerle ilk 6 ay sadece anne sütü verme-emzirme oranı düşmektedir”

Tüm son dakika haberleri için tıklayın.

SIRADAKİ HABER
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp more