Sözcü Plus Giriş

Maliye Bakanlığı davanın esastan görülmeden önce AOÇ arazilerinin değerinin tespitini yapılmasını, davacılara bu değer üzerinden mahkeme harcının tamamlatılmasını istedi. Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan “AOÇ arazilerinin değerinin parasal karşılığı yok” dedi.

Mimarlar Odası Ankara Şubesi ve meslek odaları tarafından Atatürk Orman Çiftliği arazilerinde kaçak sarayla birlikte yapılan AOÇ’nin kuruluş ilkelerine aykırı tüm işlemlere ilişkin Atatürk'ün vasiyetnamesinin ve bağış senedinin ihlalinin tespiti ile müdahalenin meni talebiyle dava açtı.Davanın ilk duruşmasında Atatürk’ün vasiyetinin ve şartlı bağışın devlet arşivlerinden çıkarılarak araştırma yapılmasına karar verildi. Davanın 2.duruşması 26.Asliye Hukuk mahkemesinde 10 Martta görülecek. Davada, davalılar arasında olan Maliye Bakanlığı AOÇ taşınmazlarının değerinin tespit edilerek, dava esastan görülmeden önce harç tamamlatılmak üzere belirlenmesini istedi.

Maliye Bakanlığı AOÇ arazilerini kupon arazi mi sanıyor?

Maliye Bakanlığının isteğini değerlendiren Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan, “ Davada ne kadar haklı olduğumuzu Maliye Bakanlığı bu isteği ile kanıtlamış oldu.Davayı yokuşa sürmek için,bizden yüksek miktarlarda çıkacak harcın yatırılmasını talep ediyor. Atatürk Orman Çiftliği Cumhuriyetin özgürlükçü değerlerinin,kamusal mekanıdır.Bir devrimin ekonomik kurtuluş mücadelesinin simgesidir.Bu arazilerin taşıdığı değere herhangi bir fiyat biçilemez.Maliye Bakanlığı, AOÇ arazilerini kupon arazi mi sanıyor?” dedi. Candan şöyle devam etti: “ Atatürk Orman Çiftliği arazileri Türkiye halklarına emanettir.Burada kaçak saray ve Ankapark gibi AOÇ’nin kuruluş ilkelerine aykırı bir şekilde, Atatürk’ün vasiyeti ve şartlı bağışı ihlal edildi.Şimdi paha biçilmez araziler üzerinden,yüksek rakamlı harçlarla bizim mücadelemizi engellemeye çalışıyorlar.Atatürk Orman Çiftliğinde verdiğimiz mücadeleninde parasal karşılığı yoktur. Bu dava 4K (kafa, kalp, kol, kuvvet) ile kurulan Atatürk Orman Çiftliği’nin, kaynağına yani kuruluş ilkelerine dönerek yeniden kuruluş sürecini başlatacak öneme sahiptir. Tarihsel öneme sahip olan bu davanın esastan görülmesini, engellemeye yönelik bu girişimi kabul etmiyoruz.Tek gerçek vardır.Atatürk Orman Çiftliği arazisinde, Kaçak Saray yapılarak, Ankapark yapılarak Atatürk’ün vasiyeti ihlal edilmiştir.Bir kentin yeşil aksı katledilmiştir.Bize ait olan kamusal alan gasp edilmiştir.Mahkeme kararları uygulanmamıştır. Vergilerimiz bu hukuksuz yapıya harcanmıştır.Biz haklıyız ve bu davanın peşini bırakmayacağız. ” dedi

Davayı açanların yanında davaya müdahil olan vatandaşların da duruşmaya katılabileceğini kaydeden Candan, 10 Mart'ta saat :09.30'da Ankara Adliyesi'nde görülecek davaya tüm kentlileri davet etti.