Sözcü Plus Giriş

Araç Hasar Kaydı Sorgulama ve Tramer Bilgileri

Araç hasar kaydı sorgulama ile tramer kayıtlarına işlenmiş kaza bilgilerini öğrenebilirsiniz. Araç hasar sorgulama işlemlerini SMS yolu ile yapabilirsiniz.

Güncellenme: 14:39, 26/11/2015
Araç Hasar Kaydı Sorgulama ve Tramer Bilgileri

Araçların geçmiş yıllarda yaptığı kazalar hakkında bilgi almak özellikle ikinci el araç almak isteyen kişiler için gerekli olmaktadır. Aracın hasar durumuna göre aracı alıp almama konusunda karar verecek olan kişiler için devletin gerekli yetkili kurumları tarafından özel uygulamalar oluşturulmuştur. Araç hasar kaydı sorgulama olarak bilinen bu uygulamalar Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi tarafından sunulan SMS servisi aracılığı ile kullanılabilir durumdadır. Bu açıdan araç hasar kaydı sorgulama yapmak isteyen kişilerin Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi tarafından kurulan SMS servisini kullanması ve servis üzerinden gerekli hasar bilgilerini alması gerekmektedir.

Araç hasar kaydı sorgulama işlemlerinde gerekli olan bilgi sadece plaka bilgisidir. Bu açıdan tüm araçlar için araç hasar kaydı sorgulama yapılabilir. Araç hasar kaydı sorgulama yapmak isteyen kişilerin plaka bilgisini 5664 numaralı SMS servisini yollaması yeterli olacak ve sistem tarafından gerekli olan tüm kaza bilgiler, kişilere mesaj olarak gönderilecektir. Sorgulama yapan kişiler gelen mesaj üzerinden inceleme yaparak aracın geçmiş dönemlerdeki kazaları hakkında bilgi alabilir. Yapılan kazalar ile ilgili tutanak tutulması bu açıdan araç hasar kaydı sorgulama işlemlerinin de yapılması mümkün kıldığından dolayı tüm araçlar hakkında bilgi sağlanabilmektedir. Kişilerin araçlar hakkında bilgi almak için yapacağı araç hasar kaydı sorgulama işlemleri cep telefonları üzerinden ücretlendirilmektedir.

Araç Hasar Kaydı Sorgulama Ücretlendirmesi

Yapılacak olan her bir araç hasar kaydı sorgulama işlemi için 4 Türk Lirası ücretin ödenmesi gerekmektedir. Kişilerin online olarak yapabileceği herhangi bir hasar kaydı sorgulama işleminin bulunmaması nedeniyle araç hasar kaydı sorgulama işlemlerinde Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi tarafından sunulan SMS servisinin kullanılması zorunludur. Türkiye’deki bu konuda yetkili kurum olan Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi sadece araçların hasar durumu hakkında değil değişen parça, kaza tutanakları gibi çeşitli sigorta hizmetlerini de sunduğundan dolayı araçlar hakkında yapılacak olan işlemlerde ilgili kurum hizmetleri tercih edilebilir.

Yayınlanma Tarihi:07:40,