Sözcü Plus Giriş

ERDOĞAN SÜZER/ANKARA

Bankaların kredi kullandırırken açtıkları 1 kuruşluk “ek hesap” ya da “artı para” hesaplar, tüketicilere büyük faturalar çıkarmaya başladı. Krediyi tahsil ettikten sonra artı para hesabını kapatan bir banka, hesapta borç görünen 1 kuruşu tahsil etmek için noterden tam 71 lira 55 kuruş masraf yapıp borcu tebliğ etti. Tebliğ masrafları da vatandaşa kaldı.

71 LİRA 56 KURUŞ İSTEDİ

Banka kredisi kullanan milyonlarca vatandaş yüklü ihtarname borcu, hatta haciz şokuyla karşı karşıya kalabilir. Bankaların can yakan artı para oyununun son kurbanı Ankara'da yaşayan Murat Rumevleklioğlu oldu. Bankadan kredi kullanan bu tüketici, vade sonunda borcunun tamamını ödeyip krediden kurtuldu.

Ancak banka, bir süre sonra noter aracılığıyla bir ihtarname gönderip 0.01 TL, yani 1 kuruşluk borcun 7 gün içerisinde ödenmesini istedi. Vatandaş 1 kuruşluk sürpriz borcun şaşkınlığını yaşarken, 71 lira 55 kuruşluk noterden gönderilmiş ihtarname masrafının da kendisinden istendiğini görünce adeta şoke oldu.

İCRA TEHDİDİ

Bankadan tüketiciye gönderilen ihtarnamede 0.01 lira borçla birlikte 71.55 TL masrafın 7 gün içerisinde ödenmemesi halinde, temerrüt faizi işletileceği, ayrıca Banka Muamele Vergisi ve oluşacak diğer tüm masraflar eklenerek kanuni takibe geçileceği, yani icraya verileceği uyarısı yapıldı. 1 kuruşluk alacağı bildirmek için 71.55 lira masraf yapmaktan kaçınmayan banka, alacağını tahsil etmek için gerekirse müşterisinin tüm teminatlarıyla ilgili kanuni işlem başlatacağı ihtarında da bulundu.

1 KURUŞ BORCUN NEDENİ

Bankalar kredi kullandırdıkları müşterilerine 0.01 TL'lik “ek hesap” ya da “ticari artı para” hesabı açıyor. Müşteri, kredide sorun yaşamamak için bankaların uzattığı kredi sözleşmesini okuyamadan imzalamak zorunda kalıyor. 1 kuruşluk ek hesabının olduğunu bilmeyen vatandaş ya da şirketler, kredi borcunu ödediğinde tüm borçtan kurtulduğunu sanıyor.

Oysa bankalar müşteriyi portföyde tutmak için 1 kuruşluk hesabı kapatmıyor. Hesap bir süre durağan kalınca banka 1 kuruşu tahsil etmek üzere harekete geçip noter aracılığıyla tebligat yoluna gidiyor. Tebligat noter üzerinden yapıldığı için de ortaya 70-80 liralık ilave masraf çıkıyor.

Yayınlanma Tarihi:14:17,