AYM’deki yemin töreninde Erdoğan uyudu

Anayasa Mahkemesi üyeliğine seçilen Kadir Özkaya için yemin töreni düzenlendi. Törende Kılıç konuşurken Erdoğan uyukladı.

AYM’deki yemin töreninde Erdoğan uyudu

Törene Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, TBMM Başkanı Cemil Çiçek ile Başbakan Ahmet Davutoğlu da katıldı. Yemin törenin Anayasa Mahkemesi Başkanı Haşim Kılıç bir konuşma yaptı. Kılıç konuşurken Cumhurbaşkanı Erdoğan, göz kapaklarına hakim olmadı. Konuşma sırasında Erdoğan’ın uyukladığı dikkatlerden kaçmadı.

İşte Kılıç'ın konuşmasından satır başları:

AYM bireysel başvuruda vermiş olduğu kararlarıyla bir yandan vatandaşın özgürlük alanını genişletirken diğer yandan da hakların teminatı olma konusunda güçlü bir çaba sarf etmektedir.

İş yükü sorunun asıl kaynağı uzun yargılama ve uzun tutukluluk gibi kronik yapısal sorunların henüz çözülememiş olmasıdır.

Mahkememize yapılan başvuruların çoğu adil yargılama hakkı, uzun tutukluk ve mülkiyet sorunlarıyla ilgili başvurulardır. Davalar makul sürede bitirilememektedir. Bireysel başvuru konusunda artan iş yükü için yargıdaki yapısal sorunların çözülmesi gerektiğini bir kez daha belirtmek isterim…

Demokrasi ve hukukun üstünlüğü temelinde yürüdüğümüz sürece sorunlardan korkmak anlamsızdır. Her şeye rağmen geleceğe umutla bakıyoruz. Türkiye'de artık kurumlara ülkeyi kurtarma çağrıları yapılan dönem kapanmıştır.

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...