Barış Manço ölümünün 16. yılında unutulmadı

Barış Manço'nun aramızdan ayrılışının 16. yılında mezarı başında anıldı. Aynı zamanda Barış Manço, ölümünün 16. yılında Türk Telekom Arena'da unutulmadı.

Barış Manço ölümünün 16. yılında unutulmadı

Barış Manço unutulmadı. Barış Manço ölümünün 16. yılında anıldı. Barış Manço, ölümünün 16. yılında ailesi ve sevenleri tarafından Kanlıca’daki mezarı başında anıldı. Anma törenine Manço’nun eşi Lale (Manço) Ahıskalı, oğulları Doğukan ve Batıkan Manço ile çok sayıda seveni katıldı.

Manço’nun mezarı başında toplanan sevenleri, dualar okuyup mezara çiçek bıraktı. Manço için Kur’an-ı Kerim okunan anma töreninde bazı sevenleri de gitar eşliğinde Manço’nun şarkılarını söyledi.

Törende konuşan Doğukan Manço, babasının vefatının üzerinden 16 sene geçtiğini belirterek, “Ama bu coşku hiç bitmedi. Bazı acılar bastırıldı ama içimizdeki özlem hiç bitmedi. İnanıyoruz Barış Manço ömür boyu yaşayacak” dedi.

Batıkan Manço da babasını özlemle andığını ifade ederek, “16 yıl geçse de Barış Manço’nun ölmediğini görüyoruz. Burada önemli olan Barış Manço’yu gelecek nesillere aktarmak” diye konuştu.

Eşi Lale Ahıskalı ise “16. yılımızda da buradayız. Sevenleri Barış Manço’yu hep yaşatacak” ifadelerini kullandı.

Anma törenine katılanlara tatlı ikram edildi.

BARIŞ MANÇO’YU UNUTMADILAR

GalatasarayBursaspor maçı öncesi yapılan anonsla, Barış Manço için anma mesajı okunurken, stat skorbordlarından da Barış Manço’nun görüntülerine yer verildi. Anma esnasında tribünlerde yer alan taraftarların alkışlamaları dikkati çekti.

BARIŞ MANÇO HAYATI 

Tam adı Mehmet Barış Manço olan şarkıcı, besteci, söz yazarı 1943’de Üsküdar’da doğdu, 1999 yılında vefat etti. Türk şarkıcı, besteci, söz yazarı ve TV programı yapımcısı. Türkiye’de rock müziğin öncülerinden Barış Manço, Anadolu Rock türünün kurucuları arasında sayılır. Barış Manço, müziğe Galatasaray Lisesi’nde başladı. Yüksek öğrenimini Belçika Kraliyet Akademisi’nde tamamladı. Barış Manço’ya bestelediği 200'ün üzerindeki şarkısı, kendisine 12 altın ve bir platin albüm ve kaset ödülü kazandırdı. Bu şarkıların bir bölümü daha sonra Arapça, Bulgarca, Flemenkçe, Almanca , Fransızca, İbranice, İngilizce, Japonca ve Yunanca olarak yorumlandı. Hazırladığı televizyon programıyla Dünya’nın pek çok ülkesine gitmiş, bu nedenle “Barış Çelebi” olarak adlandırılmıştır. Barış Manço 1991 yılında Türkiye Cumhuriyeti Devlet Sanatçısı Unvanı’na layık görüldü.

31 Ocak 1999 gece saat 23:30 civarında İstanbul’un Moda semtindeki evinde kalp krizi geçirdi ve kaldırıldığı Siyami Ersek Göğüs-Kalp-Damar Cerrahisi Hastanesi’nde aynı gece saat 01:30’da hayatını kaybetti.

Barış Manço ölmeden önce müzik hayatının 40 yılını anlatan 40. yıl şarkısını bestelemişti. Ancak sözlerini yazamadan hayatını kaybetti. Bu şarkının da bulunduğu Mançoloji 1999 yılında yayımlandı ve 2,6 milyon satarak o yılın en çok satan albümü oldu.

BARIŞ MANÇO’NUN UNUTULMAYAN ŞARKILARI

Gülpembe, Hal Hal, Arkadaşım Eşşek, Alla Beni Pulla Beni, Gibi Gibi, Dönence, Gesi Bağları, Sarı Çizmeli Mehmet Ağa, Domates Biber Patlıcan, Darısı Başınıza, Bugün Bayram, Dağlar Dağlar, Kol düğmeleri, Gamzedeyim, Kara Sevda, Darısı Başınıza, Nick the Chopper, Dere Boyu Kavaklar, Ben Bilirim, Hatırlasana, Can Bedenden Çıkmayınca, Bal Böceği, Müsaadenizle Çocuklar, Süper Babaanne, Değmesin Yağlı Boya, Ayı, Nane Limon Kabuğu, Benden Öte Benden Ziyade, Ali Yazar Veli Bozar, Hal Hal, Yine Bir Gül Nihal, Unutamadım, Değmesin Yağlı Boya, Halil İbrahim Sofrası, Aman Yavaş Aheste, Lambaya Püf De, Ben Bilirim, Ahmet Bey’in Ceketi

 

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...