Sözcü Plus Giriş

Foto: DHA

Kaçakların ihbarı üzerine hareket eden Türk Sahil Güvenlik ekipleri, umut yolcularını Yunan karasularında buldu. 21 sığınmacı kurtarılırken; kayıp 3 kaçak için Yunan Sahil Güvenlik ekiplerine haber verildi.

Yunan ekiplerin, arama kurtarma çalışması başlattığı öğrenildi.
Ayvacık’ın Behramkale Köyü sahilinden Yunanistan’ın Midilli Adası’na geçmek için bugün öğle saatlerinde 12 metre uzunluğundaki ahşap tekne bir süre sonra alabora oldu.

Kaçakların ‘Alo 158’ hattından Türk Sahil Güvenlik ekiplerine ulaşması üzerine; TCSG 6 Bot Komutanlığı ekipleri süratle bölgeye hareket etti. Türk karasularında bulunamayan kaçakları aramayı sürdüren Türk ekipler, umut yolcularının Yunan karasularında olduğunu tespit etti. Alabora olan tekne, Midilli Adası’na bir mil mesafede bulundu. Denize düşen 11 erkek, 4 kadın ve 6 çocuk olmak üzere 21 kaçak, kurtarıldı. Kayıp 3 kaçağın olduğunun öğrenilmesi üzerine Yunan ekipleri de konudan haberdar edildi. Yunan ekipler, bölgede arama kurtarma çalışması başlattı. Kurtarılan kaçaklar ise Ayvacık’ın Küçükkuyu Beldesi’nden karaya çıkarıldı. Üç kişi, kendini iyi hissetmemesi üzerine Ayvacık Devlet Hastanesi’ne kaldırıldı. Diğer kaçakların işlemler tamamlandıktan sonra Ayvacık’taki Geri Gönderme Merkezine teslim edilecek. DHA