Sözcü Plus Giriş

İstanbul Boğazı’nda yürekler ağza geldi. 106 metrelik Sierra Leone bayraklı Majed and Randy isimli kuru yük gemisi saat 12:54 sıralarında Ethem Pertev Yalısı’na çarptı. Boğaz’ın en güzel yalılarından olan ve Süslü Yalı olarak da bilinen yalıda hasar meydana gelirken can kaybı ve çevre kirliliği olmadığı rapor edildi.

Kazanın ardından İstanbul Gemi Trafik Hizmetleri tarafından olay yerine Kurtarma 3 römorkörü ile Kıyı Emniyeti 8 hızlı tahlisiye botu ve bir kılavuz kaptan gönderildi. Kazadan sonra Fatih Sultan Mehmet Köprüsü altında demirleyen gemi kılavuz kaptan eşliğinde Büyükdere'ye demirletilmek üzere hareket etti.

BOĞAZ’IN ‘SÜSLÜ’SÜ

Boğaziçi'nin en güzel yalılarından biri olan Ethem Pertev Yalısı'nın diğer bir adı da Süslü Yalı. 1860'larda yaptırılan Kanlıca'daki yalının ilk sahibi, Sultan Abdülmecid'in gözdelerinden biri olduğu düşünülen Fatma Hanım olduğu için yalıya ‘Saraylı Hanım Yalısı' da denildi. Yalı da 1932'de Şirket-i -i Hayriye kaptanlarından Hayri Bey’e satıldı. Yalı daha sonra 1982'de Evyap Holding'e satıldı. Ethem Pertev Yalısı 2000'de ise Sadrazam Köprülü Mehmet Paşa'nın soyundan gelen Murat Köprülü tarafından satın alındı.

DHA

Yayınlanma Tarihi:15:56,