Reklamsız Sözcü

Brooklyn ve Çankaya buluştu

New York Brooklyn Belediye Başkanı Eric Adams başkanlığındaki bir heyet dün Çankaya Belediye Başkanı Alper Taşdelen'i ziyaret etti.

android-time 12:46
Brooklyn ve Çankaya buluştu
New York Brooklyn Belediye Başkanı Eric Adams başkanlığındaki bir heyet dün Çankaya Belediye Başkanı Alper Taşdelen'i ziyaret etti.

Çankaya Belediye Başkanı Alper Taşdelen, dün akşam makamında New York’un Brooklyn Belediye Başkanı Eric L. Adams ve beraberindeki heyeti ağırladı. Gazetecilerin de davetli olduğu görüşmenin ağırlık noktası Çankaya ve Brooklyn arasında işbirliği ve ortaklık projeleri sağlayacak adımların atılması oldu. Türkiye’ye bir turizm konferansı için geldiğini kaydeden Eric Adams, “Çankaya Belediye Başkanı Alper Taşdelen’i ziyaret etmeyi ben istedim. Başkentin en büyük belediyesi Çankaya Belediyesi ile ne gibi ortak projeler üreteceğimizi görmek ve eğer mümkün olursa kardeş şehir anlaşması yapmak üzere buradayız” dedi.

Foto: SÖZCÜ – Alper Taşdelen, dün akşam makamında New York’un Brooklyn Belediye Başkanı Eric L. Adams ve beraberindeki heyeti ağırladı.

Brooklyn’in çok dilli ve çok kültürlü bir kent olduğunu; şehir nüfusunun yüzde 47’sinin İngilizce dışında başka bir dil daha konuştuğunu kaydeden Adams, “Çankaya’nın da başkent Ankara’nın merkezinde yer alması nedeniyle benzer bir yapısı olduğunu tahmin ediyorum. Üstelik sayın Başkan’ın %65 gibi yüksek bir oy oranıyla seçildiğini de duydum. Biraz da bu konuda kendisinden tüyo almak için buradayım” diyerek basın mensuplarıyla şakalaştı.

Taşdelen, kendisine ilçenin en büyük sorununun ne olduğunu soran Adams’a, “Çankaya büyük bir şehir. Brooklyn gibi hem zengin hem yoksul yurttaşların birlikte yaşadığı bir şehir. Gece nüfusu 1 milyonu geçen, gündüz nüfusu 2,5 milyona yaklaşan, hem bir konut hem de bir ticaret merkezi. Bu açılardan bakıldığında Çankaya’nın önündeki en büyük hedef çok yoksul olanların da yaşam standardını yükseltecek bir kent ve hizmet modeli oluşturmak. Özellikle sosyal belediyecilikte bu adımları hızla atıyoruz” cevabını verdi.

Taşdelen, Çankaya Belediyesi'nde kullandıkları renkli kaldırım taşlarının öyküsünü de anlatarak, “Renkli kaldırım taşlarını New York'ta gördüm. Renkli taşlar New York'un her yerinde parklarında bile vardı. 20 yıl sonra Çankaya'da yapmak bana kısmet oldu” dedi.

KARDEŞ ŞEHİR ANLAŞMASI

Alper Taşdelen’in Columbia Üniversitesi’nde yüksek lisans yaptığı dönemde New York’ta yaşadığından haberdar olduğunu söyleyen Eric Adams, “Brooklyn’i bir de şimdi görmelisiniz. Hem kent yapısı hem insan yapısı açısından bıraktığınızdan çok daha farklı. Üstelik kiralar da çok yükseldi” dedi. Adams, Brooklyn’in Ankara’da bir kardeş şehri olmadığını ve ziyaretin, iki belediye arasındaki işbirliği olanaklarını görüşmek ve kardeş şehir anlaşmasının temellerini atmayı da hedeflediğini kaydetti.

Samimi bir havada yaklaşık bir saat süren ziyaretin ardından Brooklyn Belediye Başkanı Adams, Alper Taşdelen’e Brooklyn kentinin sembolünü taşıyan bir rozet hediye etti.

Merakla beklenen Yılmaz Özdil'in son kitabı "Mustafa Kemal" Plus abonelerine hediye.

SIRADAKİ HABER
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp more