Sözcü Plus Giriş

Çam: TMMOB’nin yanında olacağız

Musa Çam, TMMOB'yi desteklediklerini söyledi.

Güncellenme: 14:39, 18/05/2015
Çam: TMMOB’nin yanında olacağız

Cumhuriyet Halk Partisi İzmir Milletvekili ve 25. Dönem Milletvekili Adayı Musa Çam, Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği'nin(TMMOB) CHP İzmir adayları ile Tepekule Kongre Merkezi'nde düzenlemiş olduğu tanıtım toplantısına katıldı.

Çam yaptığı açıklamada, “Ülkemizde muhalif olan sendikalar, odalar mevcut hükümet tarafından sürekli ve artan bir biçimde baskı görüyor. Oluşan bu baskıyı hep birlikte ortadan kaldırmak zorundayız” dedi. Musa Çam toplantıda özet olarak şunları söyledi:

“Değerli Katılımcılar, Değerli Dostlar,
Kanun Hükmünde Kararnamelerle mühendislik, mimarlık ve şehir plancılığı hizmet alanlarına müdahale eden AKP, 12 Eylül darbecilerinin getirdiği ama ne darbecilerin ne de sonraki hükümetlerin uygulamadığı “vesayet” sistemini bu dönemde uygulamaya sokma hevesindedir.
Özellikle Gezi Direnişinin ardından bir sıkıyönetim uygulaması ve intikam alma hevesi ile odalar üzerinde baskı kurmuştur. Bu amaçla öncelikle 7 Kasım 2013 tarihli Resmi Gazete'de yayımlanan Bakanlar Kurulu kararı ile Orman Mühendisleri Odası'nın idari ve mali denetimi Orman ve Su İşleri Bakanlığı'na verilmiş ve Orman Mühendisleri Odası etkisizleştirilmeye çalışmıştır.
Tüm bu olumsuz gelişmelerin ardından kamuoyuna yansıyan ve büyük bir tepki çeken diğer bir düzenlemenin varlığı ortaya çıkmıştır. AKP Recep Tayyip Erdoğan'ın başbakanlığı döneminde, odaları bakanlıklara paylaştırma amacı taşıyan bir Bakanlar Kurulu kararı taslağı hazırlamıştır. Elbette bu durum kabul edilebilir değildir. Bizler, 7 Haziran seçimleri sonrasında hayata geçirme hevesi içinde oldukları tüm bu düzenlemeleri ortadan kaldıracak ve Cumhuriyet Halk Partisi iktidarı ile kaybedilen hakların iadesini sağlayacağız.
Son olarak, bir kez daha vurgulamak gerekirse, ülkemizde muhalif olan sendikalar, odalar mevcut hükümet tarafından sürekli ve artan bir biçimde baskı görmektedir. Oluşan tüm bu baskıyı hep birlikte ortadan kaldırmak zorundayız. Baskıyı kaldırdığımız takdirde ancak özgürleşiriz. Sendikada görev aldığım ve sonrasında milletvekili olduğum süre boyunca TMMOB'un gerçekleştirdiği her çalışmanın içinde olmaya çalıştım. Dolayısıyla, bundan önce de beraberdik, bundan sonra da beraber olmaya devam edeceğiz. Çünkü biz haklının, ezilenin, susturulanın yanındayız. Çünkü biz yaşanacak bir Türkiye ideali için buradayız…”