Sözcü Plus Giriş

Çanakkale Zaferi’nin 100. yılı: Şehitliğin üzerine “Anı Yorganı”

Çanakkale Zaferi, 100. yılına giriyor. Çanakkale Zaferi'nin 100. yılına binaen yurdun 81 ilinden gönderilen 2 bini aşkın yama ile anı yorganı yapıldı.

Güncellenme: 10:24, 16/03/2015
Çanakkale Zaferi’nin 100. yılı: Şehitliğin üzerine “Anı Yorganı”

Çanakkale Zaferi’nin 100. yılı sebebiyle şehitliğin üzerine “anı yorganı” örttüler. Çanakkale Savaşları'nın 100'üncü yılı dolayısıyla 81 ilden ve yurt dışından gönderilen ellişer santimetre boy ve ene sahip 2 bin 15 kırkyama parçasıyla oluşturulan anı yorganı, Şehitler Abidesi'ndeki şehitliğin üzerine örtüldü.

Ücretli Usta Öğreticileri Derneği tarafından “İlmek ilmek işledim şehidimi düşledim” sloganıyla iş adamı Muzaffer Kutlu’nun sponsorluğunda başlatılan “Şehide Anı Yorganı Projesi” kapsamında 2 bin 15 parça birleştirilerek yorgan yapıldı.

Çanakkale Valiliği 2015 Koordinasyon Merkezinin de desteklediği çalışmalar çerçevesinde hazırlanan dev yorgan, Morto Koyu’ndan alınıp Şehitler Abidesi’ne getirildi. Yorgan daha sonra Atatürk Anıtı ve Çanakkale Savaşları Kahramanları Rölyefi önünde sergilendi.

Proje sorumlusu Serpil Şahin, etkinlikte yaptığı konuşmada, anı yorganına baktığında tüm Türkiye'nin kadınlarını gördüğünü söyledi.

Çok güzel bir iş yaptıklarına şimdi daha çok inandıklarını belirten Şahin, “Çanakkale şehitleri için çok güzel bir şey yaptık ve dünyaya tekrar haykırdık bence; biz Türk’üz, yenilmeyiz ve güçlüyüz. Projeye destek veren tüm Türk kadınlarına teşekkür ediyorum. Türk’ün gücünü ve el emeğinin güzelliğini hisseden, bizi yalnız bırakmayan bütün dünya kadınlarına da selam gönderiyorum” diye konuştu.

Koordinasyon Merkezi Genel Sekreteri Mahmut Akkuş ise dünyaca bilinen Çanakkale Zaferi’nin 100’üncü yıl etkinlikleri arasında en önemli unsurlardan birinin bu anı yorganı olduğunu dile getirdi.

Katılımcılar daha sonra hatıra fotoğrafı çektirdi.

Yayınlanma Tarihi:10:23,