Sözcü Plus Giriş

Çanakkale’de bayram namazı kaçta? İşte bayram namazı saatleri

Çanakkale'de bayram namazı saat kaçta, Çanakkale ve ilçelerinin bayram namazı saatleri ve bayram namazı nasıl kılınır; işte detaylar...

Güncellenme: 20:36, 16/07/2015
Çanakkale’de bayram namazı kaçta? İşte bayram namazı saatleri

Bayram namazı kaçta? Ramazan Bayramı 17 Temmuz’da başlayacak yani bayram namazı Cuma sabahı kılınacak. Peki Çanakkale’de bayram namazı kaçta kılınacak? Ramazan Bayramı namaz vakitleri, İstanbul ve ilçelerinin tek tek bayram namazı saatleri haberimizdedir. İşte yılda iki kere kılınan ve çabuk unutulan bayram namazı nasıl kılınır ve Bayram namazlarında okunan Teşrik tekbiri nedir sorularının cevapları…

ÇANAKKALE ve İLÇELERİNİN RAMAZAN BAYRAM NAMAZI VAKİTLERİ

Merkez: 06.43
Ayvacık: 06.44
Bayramiç: 06.43
Biga: 06.39
Bozcaada: 06.45
Çan: 06.41
Çanakkale: 06.43
Gelibolu: 06.41
Gökçeada: 06.45
Lapseki: 06.41
Yenice: 06.40

Bayram namazı kaçta? (Tüm iller) Bayram namazı nasıl kılınır?

Bayram namazı kaçta? (Tüm iller) Bayram namazı nasıl kılınır?

BAYRAM NAMAZI NASIL KILINIR?

Bayram namazı, Ramazan Bayramı veya Kurban Bayramı’nın ilk günü güneşin doğmasından yaklaşık 50 dakika geçtikten sonra cemaatle birlikte kılınan namazdır.

Bayram namazına, Allahuekber “Niyet ettim Allah rızâsı için vâcib olan (Ramazan veya Kurban) Bayramı namazını kılmaya. Uydum imama.” denip niyet edilir.

İmam, ellerini kulaklarına kaldırıp “Allâhu Ekber” diyerek tekbîr alıp ellerini göbek altında bağlar. Cemaat de aynısını yapar ve “Sübhaneke” duasını okunur . Sonra, imam ellerini kulaklarına kaldırıp “Allahu Ekber” diyerek tekbîr alır ve ellerini yana bırakır. Cemaat de aynısını yapar. Sonra, imam, ellerini kulaklarına kadar kaldırıp “Allâhu Ekber” diyerek tekbîr alır ve ellerini yana bırakır. Cemaat de aynısını yapar. Sonra, imam, ellerini kulaklarına kadar kaldırıp “Allâhu Ekber” diyerek tekbîr alır ve ellerini göbek altında bağlar. Cemaat de aynısını yapar ve imamın okuduğu sûre ve âyetleri dinler. Sonra, imamla birlikte rükû ve secde yapılır.

Ardından 2. rek’âta kalkılıp, eller göbek altında bağlanır. İmam, sûre ve âyetleri okur, cemaat dinler. Sonra, imam ellerini kulaklarına kaldırıp “Allahu Ekber” diyerek tekbîr alır ve ellerini yana bırakır. Cemaat de aynısını yapar. Sonra, imam ellerini kulaklarına kaldırıp “Allahu Ekber” diyerek tekbîr alır ve ellerini yana bırakır. Cemaat de aynısını yapar. Sonra, imam ellerini kulaklarına kaldırıp “Allahu Ekber” diyerek tekbîr alır ve ellerini yana bırakır. Cemaat de aynısını yapar. Sonra, imamla birlikte rükû ve secde yapılarak namaz bitirilir.

Sonra, imam minber’e çıkarak “Bayram hutbesi” ni okur. Sonra, dua edilir.

Bayram namazının kılınışının akıllarda kalması için “iki salla bir bağla üç salla bir yat” şeklinde bir tekerleme de yapılmıştır.

Teşrik Tekbîri
Bayram günü okunan tekbîr’e “Teşrik Tekbîri” denir.

“Allahû Ekber, Allahû Ekber; lâ ilâhe İllAllahu v’Allâhu Ekber, Allâhu Ekber ve lillâhî-l-hamd.”

Kurban Bayramı’nda, Arefe günü Sabah namazından başlamak üzere, Bayram’ın 4. günü İkindi namazına kadar (İkindi de dahil) her farz namazın sonunda bir defa Teşrik Tekbîri” okunması vâcib’dir.

Yayınlanma Tarihi:11:34,