Sözcü Plus Giriş

Çankaya ‘engelsiz’ olacak

Engel Tanımayan Çankaya Şenliği 2015 başlıyor.

Güncellenme: 16:25, 08/05/2015
Çankaya ‘engelsiz’ olacak

Engelli bireylerin ekonomik, sosyal ve kültürel hayata katılımını sağlayan proje ve çalışmalarıyla öne çıkan Çankaya Belediyesi, 10-16 Mayıs Engelliler Haftası'nı da bir dizi renkli farkındalık etkinliğiyle kutlayacak.

Çengel Kafe, SERÇEV, Kutalmış Bey Ortaokulu, Çankaya İş Okulu ve Çağdaş Uygulama Okulu'nda eğitim gören engelli çocukların deklanşöründen çıkan 40 fotoğrafın yer aldığı “Hep Beraberiz” sergisiyle haftayı erken başlatan Çankaya Belediyesi, etkinlik programını genişletti.

Çankaya Belediyesi Çağdaş Sanatlar Merkezi A Galeri'de 9 Mayıs'a kadar görülebilecek olan “Hep Beraberiz” Fotoğraf Sergisi, 12-13 Mayıs tarihleri arasında Yenimahalle Belediyesi Nazım Hikmet Kültür ve Kongre Merkezi'nde, 14-16 Mayıs tarihleri arasında da Ulucanlar Cezaevi Müzesi'nde tekrar sergilenecek.
Engeline takılmayanları destekleyen Çankaya Belediyesi, bünyesindeki Çengel Kafe ve Çengel Atölye'nin Fotoğraf Sergisi'ni 11 Mayıs'ta CEPA AVM'de sergileyecek. CEPA AVM 13 Mayıs'ta ise flashmob ritim gösterisine sahne olacak.
Hafta etkinlikleri kapsamında başrollerini Demet Akbağ ve Ata Demirer'in oynadığı komedi filmi “Eyvah Eyvah” filminin de sesli betimlemeli gösterimi yapılacak. Filmin gösterimi, görme engelliler için diyaloglar dışında kalan bölümleri dolduran bir dış sesin, olayın geçtiği mekan, zaman ve karakterlerin yanı sıra sessiz gelişen olayların anlatılması yoluyla sağlanıyor.

SAHNEYE DE ÇIKARIZ UÇURTMA DA UÇURURUZ
Engel tanımayanların haftasında Çengel Kafe Tiyatro Topluluğu da “Samaralar ve Tamaralar” adlı tiyatro oyununun prömiyerini yapacak. Mitolojik bir komedi olan oyun seyirciyle ilk olarak 8 Mayıs akşamı saat 18:30'da Çağdaş Sanatlar Merkezi'nde buluşacak. Çengel Kafe Halk Oyunları Topluluğu da 9 Mayıs'ta Hacettepe Üniversitesi Beytepe Kongre Merkezi'nde sahne alacak.
14 Mayıs'ta Armada Bilim Müzesi'nde bilim yolculuğuna çıkacak olan engelli bireyler, 15 Mayıs'ta, Çankaya Belediyesi Ahlatlıbel Spor ve Dinlenme Tesislerinde yapılacak “Engel Tanımayanlar Çankaya Şenliği 2015”te Uçurtma Şenliği ve piknikte buluşacaklar. Ahlatlıbel, hep birlikte uçurtma uçuran 1200 çocuğun neşesiyle dolacak gökyüzü renklere bürünecek.