CHP’den ‘fişleme’ soruları

CHP Denizli Milletvekili İlhan Cihaner, Anayasa Mahkemesi üyelerinin, çalışanlarının ve yakınlarının dinlendiği iddialarını Meclis’e taşıdı.

CHP’den ‘fişleme’ soruları

Cihaner, Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun yanıtlaması istemiyle TBMM Başkanlığına sunduğu soru önergesinde, 2014-2015 Adli Yıl açılışı nedeniyle TBMM'de verilen resepsiyona katılan Anayasa Mahkemesi Başkanı Haşim Kılıç'ın gazetecilerin sorularını yanıtlarken “Bana da fişleme usulü bir liste geldi ve ben o listeyi kaldırdım attım, bütün kuruma ilişkin bir listeydi. Ne imza var ne bir şey var, hiçbir şey yok ama kendine göre bir fişleme yapmış” dediğini belirterek şöyle dedi:

“Anayasa Mahkemesi Başkanı Haşim Kılıç’a bu fişleme listesi hangi tarihte verilmiştir? Bu liste Anayasa Mahkemesi Başkanı Haşim Kılıç’a hangi yollarla ulaştırılmıştır? Bu fişleme listesinin kendisine ulaşmasından sonra Anayasa Mahkemesi Başkanı Haşim Kılıç, listenin kim ya kimler tarafından hazırlandığını ortaya çıkarmak için adli veya idari bir süreç başlatmış mıdır? Anayasa Mahkemesi Başkanı Haşim Kılıç, bu fişleme listesiyle ilgili suç duyurusunda bulunmuş mudur? Anayasa Mahkemesi Başkanı Haşim Kılıç Anayasada güvence altına alınmış temel hak ve özgürlüklerin en ağır ihlallerinden birisi olan fişleme ile ilgili olarak idari ya da adli bir süreç başlatmamış ise gerekçesi nedir? Anayasa Mahkemesi Başkanlığı, üyelerin, çalışanların ve yakınlarının dinlenmesi ile ilgili olarak suç duyurusunda bulunmuş mudur? Türk Ceza Kanunu’na göre bir suçun işlendiğini göreviyle bağlantılı olarak öğrenip de yetkili makamlara bildirimde bulunmamak suç olmasına rağmen, fişleme ve dinleme olayı ile ilgili olarak suç duyurusu yapılmamış ise, Anayasa Mahkemesi Başkanı Haşim Kılıç’ın suç duyurusu yapmamasının gerekçesi nedir? 1 Ocak 2008 tarihinden soru önergesinin yanıtlandığı tarihe kadar Anayasa Mahkemesi Başkanlığı’nda çalışırken kaç personel Adalet Bakanlığı’na bağlı başka kurumlara gönderilmiştir?Bu kişilerin yıllara göre dağılımı ve unvanları nedir?1 Ocak 2008 tarihinden soru önergesinin yanıtlandığı tarihe Adalet Bakanlığı veya diğer kamu kurumlarından kaç kişi Anayasa Mahkemesi’ne naklen geçiş yapmıştır? Bu kişilerin yıllara göre dağılımı ve unvanları nedir?”

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...