Sözcü Plus Giriş

CHP’den ‘NASHİ’ benzetmesi

CHP İstanbul Mahmut Tanal, Osmanlı Ocakları’nın “NASHİ” yapılanmasına birebir benzediğini iddia etti.

Güncellenme: 10:38, 27/05/2015
CHP’den ‘NASHİ’ benzetmesi

CHP İstanbul Mahmut Tanal, Osmanlı Ocakları'nın “NASHİ” yapılanmasına birebir benzediğini iddia ederek, “İleride muhaliflerin seslerini susturmak için eli sopalı AK Osmanlıları sokaklarda görürsek ve toplumsal bir çatışmaya sürüklenirsek buna şaşırılmaması gerekmektedir” dedi.

Tanal yaptığı açıklamada, “Türkiye'de yakın zamanda kurulan ve açılışını Binali Yıldırım'ın yaptığı Osmanlı Ocakları Derneği'nin resmi web sitesinde Erdoğan namusumuzdur gibi güzellemeler yapılması, bunun yanı sıra en büyük özlemlerinin Osmanlının dirilişi olduğunu açıkça belirten ve kendilerini AK Osmanlı olarak niteleyen şahıslar, Rusya'da Putin'in iktidarının korunması için kurulan NASHİ örgütünü anımsatmaktadır” dedi.

“PUTİN'İN MUHALİFLERİNE KARŞI SOKAK DÖVÜŞLERİ ORGANİZE ETMEKTEDİRLER”
NASHİ örgütünün devrim hareketlerinin Rusya'nın yakın çevresinde gerçekleşmesi üzerine bu devrimlerde gençlerin etkisini, demokratikleşme isteğinin sivil toplum üzerindeki etkisini gören Putin'in kendi gençlik topluluğunu oluşturduğunu belirten Tanal, “Bu topluluğu kurmaktaki amaç gençlerin enerjilerini muhalif politikalar değil kendi politikaları ekseninde kontrol etmektir. Bu topluluk Putin'e bağlılık yemini ederken aynı zamanda Putin'in muhaliflerine karşı sokak dövüşleri organize etmektedirler” dedi.
Osmanlı Ocakları'nın da NASHİ yapılanmasına birebir benzediğini öne süren Tanal, “İleride muhaliflerin seslerini susturmak için eli sopalı AK Osmanlıları sokaklarda görürsek ve toplumsal bir çatışmaya sürüklenirsek buna şaşırılmaması gerekmektedir. Cumhurbaşkanı Erdoğan kendi şahsında kişisel ve siyasi otoritesini kuvvetlendirmek için bu oluşuma destek vermektedir” açıklamasını yaptı.

MECLİS GÜNDEMİNE TAŞIDI
Konuyu Meclis gündemine taşıyan ve İçişleri Bakanı'nın yanıtlaması istemiyle soru önergesi veren Tanal, “Osmanlı Ocakları Derneği'nin ve benzer isimle kurulmuş derneklerin kuruluş amaçları nelerdir? Bu derneklerin tüzüğü var mıdır? Kuruluş aşaması tamamlanmış mıdır? Osmanlı Ocakları Derneği ve benzer isimli diğer derneklerin ambleminde Osmanlı dönemine ait amblem, bayrak, flama ve işaretlerin bulunması 5253 sayılı Dernekler Kanunu'nun 29'uncu maddesine aykırılık teşkil etmemekte midir? Osmanlı Ocakları Derneği'nin resmi internet sitesinde Cumhuriyet değerlerine, ilke ve inkılaplarına açıkça aykırı beyanlara yer verildiği halde bu derneğin kuruluşu hem Anayasamıza hem de Dernekler Kanunu'na aykırılık teşkil etmemekte midir?” diye sordu.