Sözcü Plus Giriş

CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel ile Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, sağlık çalışanlarına yıpranma hakkı tanınması için hazırladığı teklifini TBMM Başkanlığı,’na sundu.  yasa teklifi hazırladı.

Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu’nda değişiklik yapılmasını öngören teklif,  sağlık kuruluşlarında görev yapan hekim, diş hekimi, eczacı, psikolog, biyolog, hemşire, hasta bakıcı, ebe, laborant ve diğer sağlık personelinin fiili hizmet süresi zammına kavuşturulmasını içeriyor.

Sağlık sektöründe görev yapan personelin zor koşullar altında çalıştığına vurgu yapılan teklifte fiili hizmet süresi zammından yararlanmaları gerektiği bildirildi.

AKP iktidarının konuyla ilgili net bir tutum sergilemeyip gerekli adımları atmadığının belirtildiği teklifin gerekçesinde şu ifadelere yer verildi:

HAYATİ GÖREV YAPAN SAĞLIK ÇALIŞANLARINA…

“Bu kadar hayati bir görev yapan ve tüm toplumun sağlığı için güç koşullar altında çalışan, tehdit alan, şiddete maruz kalan, hayatını kaybeden sağlık personelinin bu durumda bırakılması kabul edilebilir bir durum değildir. Teklifle, bu durumun ortadan kaldırılarak fiili hizmet süresi zammı uygulamasından yararlanan diğer meslek grupları ile birlikte sağlık hizmetinde görevli personelin de bu uygulamadan yararlanması amaçlanmaktadır”  (AA)