Sözcü Plus Giriş

CHP’nin tarım politikalarını anlattı

CHP İzmir Milletvekili Hülya Güven, seçim beyannamesindeki çiftçilere ekonomik destek başlığının ayrıntılarını anlattı.

Güncellenme: 15:20, 05/05/2015
CHP’nin tarım politikalarını anlattı

18. Uluslararası Bayındır Çiçek Festivali’ne katılan Hülya Güven, rengarenk çiçeklerle donatılmış olan stantları gezdi; üreticilerle sohbet etti. Partisinin seçim beyannamesinde yer alan çiftçinin üretim amaçlı olarak kullanacağı mazotun litresinin 1.5 liraya düşürülecek olmasının tüm üreticiler gibi çiçek üreticileri için de önemine vurgu yapan Güven, “İzmir’in çiçek bahçesi Bayındır’ın dünyaca ünlü festivali üreticimizin alın terini sergilediği çok önemli bir etkinlik.

Ancak üreticimiz ürüne harcadığından daha az kazanmak istemiyor. Cumhuriyet Halk Partisi’nin seçim beyannamesinde yer alan mazot fiyatından tarım işçisine, teşviklerden sosyal güvenlik ve pazarlama imkanlarına tüm çalışmaları çiftçiyi ekonomik çıkmazdan kurtaracak. Ürününden kar elde eden, ürettiğini satan, işçisi mutlu, kendisi mutlu çiftçilerle tarım ürünlerimizi dünyada söz sahibi yapacağız” diye konuştu.

Çiçek üreticilerinin stantlarına tek tek uğrayan Güven, seçim beyannamesindeki çiftçilere ekonomik destek başlığının ayrıntılarını şöyle anlattı:
“Tarım sektöründe çalışanların sosyal güvenlik primlerini 30 yaşına kadar Hazine’den karşılayacağız. Teşvik edilecek tarım ürünlerini bir yıl önceden açıklayacağız. Başka geliri olmayan çiftçiye, hane başına, asgari ücret düzeyinde gelir garantisi sağlayacağız. Aile işletmeleri ve küçük çiftçilerin, ürünlerini doğrudan tüketicilere satmalarını sağlayacak kurumsal düzenlemeleri yapacağız. Geçici tarım işçilerinin sosyal güvenliğini devlet güvencesi altına alacağız.”