Cihaner duruşmasına kar engeli

CHP Denizli Milletvekili İlhan Cihaner, bugünkü celseye de gelemedi.

Cihaner duruşmasına kar engeli

Yargıtay 11. Ceza Dairesi'ndeki davaya, hakkında 6 kez zorla getirme müzekkeresi çıkarılan CHP Denizli Milletvekili İlhan Cihaner, Avukatı Turgut Kazan'ın İstanbul'daki hava muhalefeti nedeniyle duruşmaya katılamaması üzerine bugünkü celseye de gelmedi.

CHP Denizli Milletvekili ve Erzincan eski Cumhuriyet Başsavcısı İlhan Cihaner ile emekli Orgeneral Saldıray Berk’in de aralarında bulunduğu 14 sanığın “terör örgütü üyeliği” suçundan yargılandığı davada, Yargıtay 11. Ceza Dairesi'nde devam edildi. Yargıtay Ceza Genel Kurulu salonundaki duruşmaya, sanık İlhan Cihaner ve duruşmadan vareste tutulan Saldıray Berk katılmazken, bazı sanıklar ve sanık avukatları hazır bulundu. Duruşmada Daire Başkanı Hüseyin Eken, Cihaner'in Avukatı Turgut Kazan'ın ağır kış koyuları nedeniyle duruşmaya katılamayacağına ilişkin mazeret dilekçesi sunduğunu açıkladı. Kazan'ın dilekçesine, İstanbul'daki hava muhalefetini gösteren ‘İstanbul'da Hayat Durdu' başlığındaki gazete kupürlerini koyduğu görüldü.

-DURSUN ÇİÇEK'TEN DAVA KATILMA TALEBİ-
Eken, Ergenekon Davasının sanıklarından emekli Albay Dursun Çiçek'in davaya müdahil, mağdur veya tanık sıfatıyla katılma talebi ile gizli tanıklar ‘X', ‘Can'ın ve ailelerinin haklarında verilen koruma tedbir kararlarının uzatılmasına yönelik talep dilekçelerini okuyarak, sanıklara ve sanık avukatlarına görüşlerini sordu. Söz alan Sanık Ali Tapan, koruma tedbirinin devam ettirilmesinden yararlanarak kendilerinin aleyhine çalışan bazı emniyet görevlilerinin gizli tanıklara baskı yaparak aleyhlerine ifade vermeleri konusunda faaliyette bulunduğunu savunda. Gizli tanıklar hakkındaki koruma tedbir kararlarının devam ettirilmemesini istediğini kaydeden Tapan, “Kaldı ki gizli tanıkların tamamına açık kimlikleri ortaya çıkmış gizlilikleri kalmamıştır. Bu hususların gözetilerek koruma tedbir kararlarının kaldırılmasını isterim” dedi.
Sanık Avukatı Deniz Aksoy da gizli tanıkların kimliklerini açığa çıktığını koruma tedbirine gerek olmadığını savundu. Aksoy, Çiçek'in davaya katılma talebinin davayı uzatacağını söyleyerek, talebin reddini istedi.
Avukat Hüseyin Özarslan ise gizli tanıkların tedbir kararının devam etmemesi yönündeki taleplere katıldıklarını, ancak Dursun Çiçek yönünden durumun farklı olduğunu anlattı. Özarslan, “Bu davada gizli tanık olarak dinlenen bazı kişilerin Dursun Çiçek aleyhine anlatımları söz konusudur. O gizli tanıklar dinlendikten sonra Dursun Çiçek'e de bu beyanlara karşı diyeceklerini sunabilmesi için imkan verilmesi gerektiğini düşünüyoruz” dedi.

-DURUŞMA ERTELENDİ-
Duruşmaya verilen aranın ardından kararları açıklayan Daire Başkanı Eken, Dursun Çiçek'in davaya katılma davanın doğrudan davanın mağduru olmadığını belirterek, talebin reddedildiğini belirtti. Gizli tanıklar ‘x' ve ‘can' ile aileleri hakkındaki koruma tedbir kararının devamına karar verildiğini ifade eden Eken, Cihaher'in Avukatı Turgut Kazan'ın mazeretinin kabulüne karar verildiğini belirterek, duruşmayı ileri bir tarihe erteledi.(ANKA)

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...