Sözcü Plus Giriş

Habip ATAM/İSTANBUL

İstanbul’da geçtiğimiz yıl, aralarında yabancıların da bulunduğu yaklaşık 400 kişi cinayet kurbanı oldu. Bu olayların tamamına yakını Asayiş Şube Müdürlüğü Cinayet Büro Amirliği dedektifleri tarafından aydınlatıldı.

Dünyanın en kalabalık metropollerinden olan 14 milyonluk İstanbul'da 2014 yılında, polis kontrolündeki bölgelerde,381 kişi cinayet kurbanı oldu. Yüzlerce kişi de kesici alet ya da ateşli silahlarla yaralandı. Zanlıların yakalanması için Asayiş Şube Müdürlüğü Cinayet Büro Amirliği ekipleri devreye girdi. Olayları çözmek için gecelerini gündüzüne katan dedektifler, geçtiğimiz yıl 366 cinayeti aydınlatmayı başardı. Ele alınan, öldürmeyle sonuçlanan dosyaların yüzde 96.1'ini çözmeyi başaran dedektifler, son yılların en yüksek yakalama rekoruna da imza attı. İstanbul'da 2013 yılında, 22'si yabancı uyruklu 314 kişi öldürülmüş, bu cinayetlerin yüzde 91'i aydınlatılabilmişti.

YABANCI CİNAYETİ ARTTI

2014 yılında işlenen cinayetlerde bir artış yaşandığı görülürken, en dikkat çekici fark yabancı uyruklu kişiler öldürülmesinde kendisini gösteriyor. Kente gelen yabancılarla paralel bir artış gösteren yabancı cinayetleri, bir önceki yıla göre yüzde 85 artmış durumda. Geçtiğimiz yıl, çoğu Suriyeli 40 yabancının öldürüldüğü, zanlıların büyük bir kısmının ise savaştan kaçıp Türkiye'ye gelen mülteciler olduğu belirtiliyor.

Ataşehir'de şüpheli ölüm!

Ataşehir’de şüpheli ölüm!

 

HER SUÇLU MUTLAKA DELİL BIRAKIR

Yaşanan cinayetlerin yanı sıra 912 yaralama konusunu da aydınlatmayı başaran İstanbul Emniyet Müdürlüğü'nün en önemli birimlerinden olan Asayiş Şube Müdürlüğü Cinayet Büro Amirliği, 44 ekipten oluşan 190 dedektifle çalışıyor. “Her suçlu mutlaka delil bırakır” mantığıyla çalışan o dedektifler, bazen kamuouyu baskısı nedeniyle gereğinden fazla bir efor sergilemek zorunda kalıyor. Buna, en belirgin örneğin ise Galatasaray LİV Hospital, Kızılyıldız maçı öncesi çıkan olaylarda, 1 taraftarın öldürülmesi olduğu dile getiriliyor.

Pembe odada kadın cinayeti

Pembe odada kadın cinayeti

SIRP TARAFTARIN KATİLİ, İZİNLERİ İPTAL ETTİ

Uluslararası kamuoyunda geniş yer alan, Sırbistan Başbakanı'nın da açıklama yaptığı o olay nedeniyle, yıllık ve haftalık izinleri iptal edilen dedektifler, amirleriyle birlikte günlerce sabahlayarak çalışma yaptı. Onlarca kişinin sorgulandığı, 100'lerce saat görüntünün tekrar tekrar izlendiği, en ufak delilin bile değerlendirildiği çalışmada; ekipler zanlıları belirleyip yakalayınca, rahat bir nefes alabildi.

Benzer birçok olayda ailelerini bile ihmal ederek, cinayetlerin “faili meçhul” kalmasını engellemek için gayret sarf eden o dedektifler; olayların hiç bitmediği, her gün yeni bir cinayetin yaşandığı İstanbul’da, yakınlarını kaybedenlerin yüreğine biraz su serpmek; canilerin, katillerin, elini kolunu sallayarak dolaşmasına engel olmak için, zaman mefhumunu bile gözardı ederek çalışıyor.

İYİ GİYİNEN ADAMLAR

Bu yoğunluklarına rağmen takim elbise giyip kravat takmayı da ihmal etmeyen dedektifler, “Biz iyi giyinen adamlar olarak, biliniyoruz. Bu namı, meslek büyüklerimizden devraldık. Korumak içinde gayret gösteriyoruz.” diyor.

Yayınlanma Tarihi:11:32,