‘Cumhurbaşkanı kaos peşinde’

CHP Genel Başkan Yardımcısı Faik Öztrak, bir özel bankanın yönetimine Cumhurbaşkanının talimatıyla el konulduğunu söyledi

‘Cumhurbaşkanı kaos peşinde’

CHP Genel Başkan Yardımcısı Faik Öztrak, bir özel bankanın yönetimine Cumhurbaşkanının talimatıyla el konulduğunu, buna karşın siyasi sorumlu olan Başbakan'ın bir televizyon kanalındaki birkaç mahcup açıklamadan başka bir şey yapamadığını söyledi.

Öztrak, kaos peşinde koşan Cumhurbaşkanı'nın ve Başbakan'ın sessizliğinin Türkiye'ye faturasının yükselen faiz ve artan döviz kuru olduğunu belirterek, “Bu memlekette bir faiz lobisi varsa o da AKP'dir. Rakamlar ortadadır. AKP'den önceki 27 yılda bütçeden yapılan faiz ödemesi 251 milyar dolar, 12 yılda bütçeden yapılan faiz ödemesi 389 milyar dolardır. 12 yılda yapılan faiz ödemesi 27 yılda yapılanın 1,5 katıdır” dedi.

CHP İş Dünyası Grubu, Suriye ve Irak krizlerinin bölge illerinin ekonomisinde yarattığı sorunlar başta olmak üzere bölgedeki son durumu incelemek için Adana'ya geldi. Genel Başkan Yardımcısı Faik Öztrak'ın başkanlığındaki heyet, CHP Adana İl Başkanlığı'nda bir basın toplantısı düzenledi. Toplantıda konuşan CHP Genel Başkan Yardımcısı Faik Öztrak, son bir kaç haftada ardı ardına yaşanan olayların Türkiye'nin iyi yönetilmediğini açıkça ortaya koyduğunu belirtti.

-CUMHURBAŞKANI KAOS PEŞİNDE
Anayasa'nın, bizzat Anayasa'ya, hukukun üstünlüğüne, demokrasiye bağlı kalacağına namusu ve şerefi üzerine yemin eden Cumhurbaşkanı tarafından askıya alındığını belirten Öztrak, “Anayasanın uygulanmasını gözetmekle yükümlü olan Cumhurbaşkanlığı makamı, Türkiye'de yönetimde kaos yaratmanın ve kendi otoritesini mutlaklaştırmanın koşullarını oluşturmanın gayreti içindedir” dedi.

-SİYASİ SORUMLU BAŞBAKAN, O DA SESSİZ…
Öztrak, siyasi sorumluluğu temsil eden Başbakanlık koltuğunun boşta olduğunu, Başbakan'ın dağa, taşa selam göndermekten başkaca bir icraat yapmadığını belirtti ve “Başbakan kendi koltuğu altından çekilirken sessizdir. Türkiye'nin idari yapısına ilişkin bir belirsizlik ve kaos yaratılırken, sesi çıkmayan tek makam Başbakanlık makamıdır” diye konuştu.

-RAKAMLAR ORTADA: AKP, FAİZ LOBİSİDİR
TMSF'nin Bank Asya'ya el koymasını da değerlendiren Öztrak, Türkiye'de bir özel bankanın yönetimine Cumhurbaşkanının talimatıyla el konulduğunu, Cumhurbaşkanının bir taraftan da Merkez Bankası üzerinde baskılarını sürdürdüğünü ifade etti. Siyasi sorumluluğu taşıyan Başbakan'ın bu tablo karşısında ancak bir televizyon kanalında mahcup açıklamalar yapabildiğini belirten Öztrak, sözlerini şöyle sürdürdü:
“Faiz sıçramakta, döviz rekorlar kırmakta, borsa hızla düşmektedir ama Başbakan tüm bu olaylar olduktan sonra bir iki televizyon kanalına çıkıp mahcup bir tavırla açıklama yapmakla yetinmektedir. Cumhurbaşkanının cüretinin ve Başbakanın sessizliğinin Türkiye çıkardığı bir fatura vardır. Faizi talimatla düşürmeye çalışanlar ve buna ses çıkarmayanlar faizin son bir haftada neredeyse 1 puan artmasına neden olmuştur. Gösterge faiz yüzde 7,5'e dayanmıştır. ‘Bu memlekette bir faiz lobisi varsa o da bizzat AKP'dir.' Rakamlar ortadadır.
AKP'den önceki 27 yılda bütçeden yapılan faiz ödemesi 251 milyar dolar, son 12 yılda bütçeden yapılan faiz ödemesi 389 milyar dolardır. 12 yılda yapılan faiz ödemesi 27 yılda yapılanın 1,5 katıdır.”

-FATURA MİLLETE…
Faiz ve Merkez Bankası üzerinden yürüyen tartışmaların, dolar kurunda oynaklığı artırdığına dikkat çeken Öztrak, son iki haftada dolar kurunun rekorlar kırdığını, bunun yaklaşık 180 milyar dolara yakın döviz açık pozisyonu bulunan reel sektörü olumsuz etkilediğini kaydetti. Dolar kurundaki her 11 kuruşluk artışın iş dünyasına ve Türkiye'ye 20 milyar TL'ye yakın ek fatura çıkardığını vurgulayan Öztrak, faizdeki artışın ve kurdaki oynamanın iş dünyasının yatırım iştahını kaçırdığını, yatırımların azalmasıyla yeni iş imkanlarının azalacağını, sonuçta faturanın vatandaşa çıkacağını belirtti.

-ADANA KAN KAYBEDİYORSA, TÜRKİYE KAN KAYBEDİYOR
Son 4 yılda Adana ekonomisinde yaşanan gelişmelere de değinen Öztrak, Suriye ve Irak'ta yaşananlar nedeniyle Adana'nın ihracatının zarar gördüğünü dile getirdi. Öztrak, Adana'da protestoya düşen senet tutarının 2010 yılında 95 milyon TL'den; 2014'te, yüzde 57 artışla, 149 milyon TL'ye çıktığına dikkat çekerek, “Bu rakam bile Adana'da işlerin iyi gitmediğini tek başına gösteriyor” dedi. Bir dönem tarımın ve sanayinin başkenti olan Adana'da, 2013 verilerine göre resmi işsizliğin Türkiye ortalamasının üzerinde gerçekleştiğini hatırlatan Öztrak, “Eğer ki Adana'da işsizlik varsa, bu memleket gerçekten iyi yönetilmiyor demektir. Eğer bu memlekette Adana kan kaybediyorsa, Türkiye ve Türk sanayisi çok daha fazla kan kaybediyor demektir” değerlendirmesinde bulundu. Öztrak, Hükümetin faizlerle ya da Bank Asya ile uğraşmak yerine Adanalı narenciye üreticilerinin derdine derman olması gerektiğini belirtti.

CHP İş Dünyası Grubu'nun Adana ziyaretine, Genel Başkan Yardımcısı Öztrak'la birlikte milletvekilleri Ümit Özgümüş, Ali Sarıbaş, Gökhan Günaydın, İlhan Demiröz, Mehmet Ali Susam, Osman Kaptan, Sena Kaleli, Serdar Soydan ve Mevlüt Dudu ile PM üyesi S. Sera Kadıgil katıldı.

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...