Sözcü Plus Giriş

DAEŞ Nedir? DAEŞ yani IŞİD nasıl kuruldu?

DAEŞ nedir? DAEŞ mi IŞİD mi? Ortadoğu'yu kana bulayan terör örgütü IŞİD (DAEŞ), yani Irak ve Şam İslam Devleti nasıl kuruldu?

Güncellenme: 13:58, 24/07/2015
DAEŞ Nedir? DAEŞ yani IŞİD nasıl kuruldu?

Irak ve Şam İslam Devleti ya da kısaca IŞİD (Arapça telafuz ile DAEŞ) Irak ve Suriye’de faaliyet gösteren bir silahlı terör örgütüdür ve kendini İslam devleti olarak tanımlamaktadır. Suriye ve Irak’taki çeşitli petrol rezerveleri üzerinde kontrol sağlayan IŞİD (DAEŞ) dünyanın en zengin terör grupları arasında gösterilmektedir. Peki IŞİD (DAEŞ) nasıl kuruldu?

Irak Savaşı’nın ilk senelerinde kurulan ve 2004 yılında El-Kaide’ye bağlılığını ilan eden DAEŞ bir süre sonra Irak El-Kaidesi adını aldı. DAEŞ genelde Sünnî topluluklar olmak üzere Mücahidîn Şûra Konseyi, el-Kaide, Jaysh el-Fatiheen, Jund el-Sahaba, Katbiyan Ansar el-Tevhid vel Sunnah, Jeish el-Taiifa el-Mansoura gibi farklı isyancı gruplardan meydana gelmektedir. Şubat 2014’te, sekiz aylık uzun bir güç mücadelesinden sonra, el-Kaide, DAEŞ ile bütün bağlarını kestiğini duyurmuştur.

Irak Savaşı’nın yoğun olarak yaşandığı dönemlerde DAEŞ, Irak’ın Anbar, Nineve, Diyala, Babil, Kerkük ve Selahaddin illerinde büyük etkinlik gösterdi. Bakuba’yı başkent ilan eden DAEŞ, halen devam eden Suriye İç Savaşı’nda Suriye’nin İdlip, Rakka ve Halep bölgelerinde varlık göstermektedir.

Suriye İnsan Hakları Gözleme örgütünün raporuna göre Ağustos 2014’te DAEŞ’in Suriye’deki savaşçı sayısının 50.000, Irak’ta ise 30.000’dir. CIA ise Eylül 2014’te örgütün Suriye ve Irak’ta toplam 20.000 ile 31.500 arasında savaşçıya sahip olduğunu açıkladı.

Yayınlanma Tarihi:11:17,