Davutoğlu’na tecavüz soruları

Tanrıkulu, Türkiye’de son 5 yılda çocuk cezaevlerinde kaç taciz ve tecavüz vakası yaşandığını sordu.

Davutoğlu’na tecavüz soruları

CHP Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu, Başbakan'a Türkiye'de son 5 yılda çocuk cezaevlerinde kaç taciz ve tecavüz vakası yaşandığını sordu.

Tanrıkulu, Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun yanıtlaması istemiyle TBMM Başkanlığına sunduğu soru önergesinde şöyle dedi:
“Pozantı Cezaevi'nde taciz ve tecavüz mağduru çocuklara kamu malına zarar verdikleri gerekçesiyle dava açıldığı doğru mudur? Haklarında dava açılan çocuk sayısı nedir?
Pozantı Cezaevi'nde çocuklara taciz ve tecavüz ettikleri iddiasıyla haklarında soruşturma açılan memur sayısı nedir? Bu memurların kaçı hakkında dava açılmıştır? Hakkında açılan soruşturmada takipsizlik kararı verilen memur sayısı nedir?
Taciz ve tecavüz iddialarına karışanlar hakkında herhangi bir işlem yapılmış mıdır?
Bu tecavüz mağduru çocuklardan kaçı hakkında devlet malına zarar vermekten dava açılmıştır?
Türkiye'de illere göre son 5 yılda çocuk cezaevlerinde yaşanan taciz ve tecavüz vakası sayısı kaçtır? Bu vakaların kaçı hakkında soruşturma açılmıştır? Bu soruşturmaların kaçı davaya dönüşmüştür? Bu davalarda ceza alan kamu görevlileri bulunmakta mıdır?
Taciz ve tecavüze maruz kalan Kürt çocukların Pozantı Çocuk Cezaevinde tek kişilik koğuşlara konuldukları iddiası doğru mudur?
18 yaşını dolduranların büyük bir kısmının tutuklama ve para cezalarıyla sindirilmeye çalışıldığı iddiası doğru mudur?
2012 yılı içerisinde Mersin Valiliği tarafından Pozantı çıkışlı çocukların ailelerine toplam olarak bir milyon iki yüz yetmiş bin TL idari para cezası verildiği doğru mudur? Doğru ise Pozantı çıkışlı çocukların ailelerine bir milyon iki yüz yetmiş bin TL idari para cezası verilmesinin sebebi nedir?” (ANKA)

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...