Dengir Mir Mehmet Fırat kimdir? HDP’ye sürpriz adaylık başvurusu!

Dengir Mir Mehmet Fırat HDP'den milletvekilliği için adaylık başvurusunda bulunuyor. Peki Dengir Mir Mehmet Fırat kimdir?

Dengir Mir Mehmet Fırat kimdir? HDP’ye sürpriz adaylık başvurusu!

HDP’ye sürpiz bir adaylık başvurusu olacak. AKP’nin kurucuları arasında yer alan ancak daha sonra partisiyle yolları ayrılan Dengir Mir Mehmet Fırat, HDP’den vekil adaylığı için başvuru yapacak. Peki Dengir Mir Mehmet Fırat kimdir, işte detaylar…

DENGİR MİR MEHMET FIRAT KİMDİR?

1943 Adıyaman doğumlu olan Dengir Mir Mehmet Fırat, Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi mezunudur. Çiftçilik, Serbest Avukatlık, İhracatçılık, Akdeniz İhracatçılar Birliği Yönetim Kurulu Üyeliği, Adalet ve Kalkınma Partisi Kurucu Üyeliği ve Genel Başkan Yardımcılığı yapmış ve XXI. Dönem Adıyaman, XXII. Dönem Mersin, XXIII. Dönem Adana Milletvekili olmuştur. Alman asıllı Kristen (Zozan) Fırat ile evlidir ve iki çocuk babasıdır.

Dengir Mir Mehmet Fırat 2000 yılında Fazilet Partisi’nden Cumhurbaşkanlığı’na aday oldu. The New York Times’da yer alan “Atatürk devrimleri toplumda travma yarattı, dini yaşama biçimleri bir gecede ortadan kaldırıldı” şeklindeki sözlerinden dolayı büyük tepki topladı.

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...