Sözcü Plus Giriş

Deniz Feneri davasında yeni gelişme

Alman makamlarının, Türk mahkemesinin kararını delil olarak gösterip, uğradığı kendi zararı tazmin amacıyla talepte bulunabileceği öğrenildi.

Güncellenme: 14:06, 16/05/2015
Deniz Feneri davasında yeni gelişme

Asuman ARANCA/ANKARA

Almanya’nın “Yüzyılın soygunu'' diye nitelediği Deniz Feneri davasında sürpriz bir gelişme yaşandı. Alman makamlarının, Türk mahkemesinin kararını delil olarak gösterip, uğradığı kendi zararı tazmin amacıyla talepte bulunabileceği öğrenildi.

Buna göre mahkeme beraat kararında aynı zamanda, sanıkların bağış paralarını şahsi harcamalarında ve şirketleri üzerine taşınır-taşınmaz mal alımlarında kullandıklarını kabul etti. Ancak davanın bu konudaki unsurunu zaman aşımından düşürdü.

DAYANAK KABUL EDİLECEK

Almanya da, bu karara dayanarak tazminat talep edebilecek dayanak bulmuş oldu. Dernek paralarının usulsüz kullanımıyla ilgili kendi devletinin zarara uğradığını öne sürebilecek olan Alman makamları, zararın tazminini isteyebilecek.

RTÜK eski Başkanı Zahit Akman ile Kanal 7 Yönetim Kurulu Başkanı Zekeriya Karaman’ın da aralarında bulunduğu 20 sanık hakkında beraat kararı verilmişti. Ancak 6. Ağır Ceza Mahkemesi, sanıklar hakkındaki amaç dışı kullanılan dernek paralarına ilişkin iddiaları zamanaşımı süresinin dolduğu gerekçesiyle düşürmüştü.

Bu durumda,hem Alman devleti hem de Deniz Feneri Derneği e.v kayyumu, amaç dışı kullanılan Euroları sanıklardan tahsil etmek ve tazminat talebiyle harekete geçebilecek.

Yüzyılın Yolsuzluğu!

Yüzyılın Yolsuzluğu!