Diyanet’e cami çağrısı!

Uluslararası imza platformu change.org'da camilerin 24 saat açık tutulması için imza kampanyası düzenlendi.

Diyanet’e cami çağrısı!

sozcu.com.tr

Dünyanın en büyük imza kampanyası platformu change.org'da sokakta kalmak zorunda kalan insanlar için kampanya başlatıldı. Diyanet’e yapılan çağrıda “camilerin 24 saat açık olması” istendi.

Soğuk kış günlerinde yüzlerce insanın sokaklarda ölüm-kalım savaşı verdiğinin hatırlatıldığı kampanyada “Camiler zengin yoksul hepimizindir. İyi günlerinde bu devlete vergi vermiş ama günün birinde hayatın zorluklarına yenilip evsiz kalmış kimselerin hali şu dondurucu kış gecelerinde yüreklerimizi dağlamaktadır. Hayır ve iyilik işlerinde en ön safta olması gereken T.C. Diyanet İşleri Başkanlığı’ndan bu gibi afet durumlarında hak sahibi kullara, vatandaşlara camiilerimizin kapılarını açmaları yönünde girişimde bulunmalarını rica ediyoruz.” denildi.

“KİLİSELER AÇIK…”

Hristiyan dünyasında kiliselerin benzer günlerde kapısını kimsesizlere açtığının hatırlatıldığı kampanya duyurusunda

“Gelin hep birlikte ülkemize güzel bir adet kazandıralım. Bu konuya gereken hassasiyeti göstermeniz ümidi ile saygılarımızı sunarız.” ifadelerine yer verildi.

1500 İMZA GEREKİYOR

Farkındalık yaratmak için uluslararası kamuoyuna açıklanması için 25 bin imzanın gerektiği kampanyada sabah saatleri itibariyle 23 bin 500 imza atıldı. Yani kampanyanın bin 500 imzaya daha ihtiyacı bulunuyor.

CAMİLER NEDEN KAPALI?

Aslında Türkiye’de de tüm camiler 24 saat açık durumda. Ancak İstanbul gibi metropoller için, camilerin açık tutulup tutulmaması, bölgelerine göre cami imamlarının inisiyatifine bırakılıyor. Birçok imam, camilerini gece boyunca açık tutarken bir o kadarı ise kapılarını kilitliyor. Camilerden yapılan hırsızlıklar ve güvenlik görevlisi eksikliği bunun başlıca sebepleri arasında gösteriliyor.

 

Halifeliğe doğru yol alıyoruzÖzkes’ten cami eleştirisi!
Erdoğan Küba'daErdoğan Küba’da cami yeri baktı

 

 

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...