Reklamsız Sözcü

Dolar ne kadar olacak? Fed kararları bekleniyor!

Fed kararlarını bekleyen piyasalar dolar yükselecek mi, dolar ne kadar olacak merak ediyor. İşte uzmanların Fed ve dolara dair görüşleri...

android-time 10:49
Dolar ne kadar olacak? Fed kararları bekleniyor!
Fed kararlarını bekleyen piyasalar dolar yükselecek mi, dolar ne kadar olacak merak ediyor. İşte uzmanların Fed ve dolara dair görüşleri...

Dolar ve piyasaların gözü bugün TSİ 21.00’da açıklanacak ABD Merkez Bankası Fed’in toplantısından çıkacak kararlarda. 2015 yılının bu son toplantısından faiz artırımı çıkması bekleniyor. Peki faiz artırımı olursa döviz nasıl etkilenir, dolar ne kadar olur?

Bugün Fed'den bir faiz artışı geleceğine artık neredeyse kesin gözüyle bakılırken piyasalar daha çok faiz artışlarının önümüzdeki dönemde ne hızda devam edeceğine odaklanacaklar. Fed yetkilileri Eylül ayında yayımlanan tahminlere göre 2016 sonunda faizlerin yüzde 1.375 düzeyinde olmasını beklerken, uzmanların gelecek yıl sonu tahmini

Dolar bu sabah itibarıyla 2.9671 seviyesinde işlem görmekte. Dün akşam 3.10 civarında işlem gören sepet bazında TL aynı saatte 3.1069, 3.24 civarında olan euro/TL ise aynı saatte 3.2466 seviyesinde işlem görüyor.

TÜRKİYE NASIL ETKİLENECEK?

“ABD Merkez Bankası Fed'in olası faiz arttırımı Türkiye'yi nasıl etkileyecek?” sorusuna yanıt veren A1 Capital Menkul Değerler Direktörü Belgin Maviş, Fed'in bugüne kadar açıklamalarıyla piyasalarda “ABD faiz arttırsın da kabus bitsin” şeklinde bir imaj oluşturduğunu, fakat faizin de ne kadar arttırılacağının da önemli olduğunu belirtti. Fed Başkanı Janet Yellen'in konuşmalarında Fed'in bir B planı olduğunu aramamız gerektiğini belirten Maviş, ABD'nin faiz arttırımı sonrası istihdamında ve ekonomik göstergelerde bozulma veya enflasyonun daha da aşağı çekilmesi halinde geri dönüşün zor olduğunu ifade etti.

“15 baz puanlık olası bir faiz arttırımında ise doların TL karşısında 3.05 – 3.07 bandına çıkabilir ardından bir toparlanma görebiliriz” diyen Maviş Borsa İstanbul'un 70 bin puan altına sarkarak zaten faiz arttırımını fiyatladığını vurguladı.

DOLAR YÜKSELECEK Mİ?

Destek Menkul Kıymetler Araştırma Uzmanı Aysun Göksu ise 16 Aralık'ta Fed'in 25 baz puanlık bir faiz artırımına gitmesi beklendiğini belirtti. Göksu açıklamasında “Bu beklentilerin son dönemde büyük ölçüde fiyatlanmasıyla, en azından böyle bir hamle ile volatilite artsa da, etkilerinin 2015 yılı genelindeki beklentilere kıyasla daha sınırlı kalma ihtimali mevcut gözükmektedir. Böyle bir durumda USDTL üzerinde 4-5 kuruşluk bir ekstra prim yaratılarak, 2.95 – 3.00 aralığı hedef konumuna gelebilir.” dedi. Fed'in 50 baz puanlık artış yapmasıyla dolar/TL'de 3.07 olan tarihi zirvenin tekrar denenmesi söz konusu olabileceğini ifade eden Göksu, Fed'in faiz arttırmaması halinde ise kurun ilk etapta 2.85 liranın altına gevşeyebileceğini söyledi.

FED NEDİR?

Federal Rezerv Sistemi (İngilizce: Federal Reserve ya da Fed olarak da bilinir) 23 Aralık 1913’te kurulan ABD’nin merkez bankasıdır. Zamanla Federal Rezerv Sistemi’nin rolleri ve sorumlulukları genişletilmiş ve yapısında değişiklikler meydana gelmiştir. Merkezi Washington’da olan bankanın başkanı Janet Yellen’dir. Banka, Amerikan Doları basımı ve dağıtımı yetkisini de elinde bulundurur.

Tüm son dakika haberleri için tıklayın.

SIRADAKİ HABER
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp more