Sözcü Plus Giriş

Dünya AKP’nin yolsuzluğu teşviğini konuşacak

ABD'nin de üye olduğu Avrupa Konseyi bünyesinde kurulan "Yolsuzluğa Karşı Devletler Topluluğu" GRECO’nun raporunun ilk başlıkları ortaya çıktı

Güncellenme: 14:59, 01/05/2015
Dünya AKP’nin yolsuzluğu teşviğini konuşacak

BAŞAK KAYA/ANKARA

ABD’nin de üye olduğu Avrupa Konseyi bünyesinde kurulan “Yolsuzluğa Karşı Devletler Topluluğu” GRECO'nun raporunun ilk başlıkları ortaya çıktı.GRECO'nun tüm dünyaya açıklayacağı raporda ”AKP'nin yolsuzluğu teşvik politikası ve TBMM'den geçen yasalar ile KHK’ların basamak olarak kullandığı” iddialarına yer verilecek.

GRECO üyeleri, Türkiye’deki yolsuzlukları araştırmak ve bir rapor hazırlamak için temaslartda bulundu. Dünyada 49 ülkenin üye olduğu GRECO heyeti TBMM’de HDP, MHP, CHP ve son olarak AKP’yi ziyaret etti. Türkiye GRECO’ya 2004 yılında üye olmuştu. Topluluğun hazırlayacağı yolsuzluk raporu tüm dünya literatürüne girmiş olacak.

SÜRE EYLÜL AYINDA DOLUYOR

GRECO'nun Türkiye ile ilgili 2009 yılındaki değerlendirmesinde; yolsuzluğun suç haline getirilmesi için gereken 8 tavsiyeden 2'sinin kısmen yerine getirildiği, siyasi partilerin finansmanında şeffaflık için 9 tavsiyeden 5’inin “kısmen yerine getirildiği” yer aldı. Özel sektörde rüşvet suçu ve etkin pişmanlığa ilişkin özel savunma hükümleri açısından TCK’daki eksikliğin süre gelmesinden üzüntü duyulduğu belirtildi. Türkiye'nin standartlara olan mevcut uyum düzeyinin “küresel ölçekte yetersiz” olduğu belirtilerek Türkiye'ye tavsiyelerin karşılanması için 30 Eylül 2015'e kadar ek süre verildi.

SONUÇ REFARANS NİTELİĞİNDE

Amacı üye devletlerin gözlemleri yardımıyla üye ülkelerin yolsuzlukla mücadele kapasitelerini artırmak olan GRECO, yolsuzlukların soruşturulması, yargılanması ve karara bağlanmasından sorumlu kişilerin ya da kurulların bağımsızlığı, özerkliği ve yetkileri, siyasi partilerin finansmanının şeffaflığı konularını inceliyor.

Oluşturulan rapordaki tavsiyelerin ise 18 ay içinde yerine getirilmesi ve yapılan çalışmalardan bilgi verilmesi isteniyor. Bu sürecin sonunda, GRECO genel kurulunda kabul edilen uygunluk raporu ile tavsiyelerin ne ölçüde yerine getirildiği, İngilizce, Fransızca ve değerlendirilen ülkenin dilinde kamuoyuna açıklıyor. Avrupa Birliği, Avrupa Parlamentosu, OECD, Birleşmiş Milletler gibi uluslararası kuruluşlarla Uluslararası Şeffaflık Derneği gibi birçok uluslararası sivil toplum örgütü, GRECO çalışmalarını referans alıyor.