Sözcü Plus Giriş

Sürekli üye kaybeden işçi sendikaları, eğitim tesisi olarak başlayan turizm faaliyetlerini yatırım ve işletmecilik boyutuna taşıyarak otelcilik yapmaya başladı. Akdeniz Turistik Otelciler ve İşletmeciler Birliği (AKTOB)'un Ekin Grubu ile birlikte çıkardığı Resort Dergisi'nde yayınlanan, Ekin Grubu Araştırma Birimi'nin araştırmasına göre otelciliğe giren sendika 8'e, bu sendikaların sahibi olduğu tesis sayısı da 23'e ulaştı. Araştırmaya göre otelciliğe giren ilk sendika Türk Metal. Bu sendikanın 1'i KKTC'de Girne'de, 2'si Ankara'da, Didim ve Karadeniz Ereğli'de 1'er olmak üzere 5 oteli var. Lastik-İş ve Türk Metal'den başka Haber-İş, Yol-İş, Belediye-İş, Kristal-İş, Çimse-İş, Tes-İş ve Tarım-İş sendikaların da otelleri bulunuyor. Sendikalar sahibi oldukları otellerin bir bölümünü üyelerin yararlanması amaçlı eğitim tesisi olarak gösterirken bir tesisi kiraya vererek ya da doğrudan işleterek otelcilik yapıyor.

DİNLENME TESİSİNDEN TURİZMCİLİĞE

Ekin Grubu Araştırma Birimi yöneticisi Fehmi Köfteoğlu, sendikaların daha önce bunu üyeler için eğitim ve dinlenme tesisi adıyla yaparken, bir süreden beri bu işi artık açıkça otelcilik adıyla ve tümüyle ticari bir faaliyet olarak yapmaya başladığını söyledi. Köfteoğlu, otelcilik işine giren sendikaların bu alana girdikten sonra kendi alanlarında ve üyeleri ile ilgili bir başarısı olmayan, iktidarla yakın ilişki içinde olan sendikalar olmasının dikkat çekici olduğunu belirtti

OTEL İŞLETMECİLİĞİ DE YAPIYORLAR

Otelcilik alanına ilk giren Türk Metal Sendikası bu tesisleri işletmek üzere Obatur Otelcilik adıyla ayrı bir şirket kurdu. Obatur'un sahibi de Türk Metal Sendikası'nın Başkanı Pevrul Kavlak'ın kızı ve damadı. 4 oteli bulunan sendika, yeni otelini Ankara Söğütözü'de yapıyor. 5 yıldızlı otelde 224 oda bulunacak. Lastik-İş Sendikası da Kocaeli'de 5 yıldızlı otelin temelini attı.

HANGİ SENDİKANIN, NEREDE OTELİ VAR

– Yol-İş Sendikası: Mersin, Adana, Antalya, İzmir, Ankara, Trabzon ve Erzurum

– Türk Metal: Girne, Ankara, Didim ve Karadeniz Ereğlisi

– Haber-İş: Mersin, Çeşme, Kemer ve Ankara

– Çimse-İş: Alanya ve Ankara

– Tes-İş: Akçay ve Mersin

– Lastik-İş: Kocaeli

– Belediye-İş: Kuşadası

– Tarım-İş: Antalya

– Kristal İş: Kuşadası

Sendİkaların sahİbİ olduğu tesİs sayısı 23'e ulaştı

Türk Metal Sendikası'nın Aydın Didim'deki lüks oteli.

Yol-İş Sendikası'nın 7 otelinden biri de Adana'da bulunuyor.

 

 

 

 

 

 

 

 

Belediye-İş'in Kuşadası'ndaki Grand Belish Oteli.

 

 

 

 

 

 

Kristal-İş Sendikası'nın Kuşadası'ndaki Alish Oteli.

 

 

 

 

 

 

Tes-İş Sendikası'nın Balıkesir'e bağlı Akçay'daki oteli.

Alanya'daki bu lüks otelin sahibi Çimse-İş Sendikası.