Sözcü Plus Giriş

E Devlet Adli Sicil Kaydı Sorgulama Nasıl Yapılır?

E devlet aracılığı ile yapılan işlemler arasında adli sicil sabıka kaydı sorgulama da bulunur. Sabıka kaydı almak isteyen kişiler e devlet'ten faydalanabili

Güncellenme: 14:39, 26/11/2015
E Devlet Adli Sicil Kaydı Sorgulama Nasıl Yapılır?

Kişilerin devlete bağlı kurumlar üzerinden alacağı pek çok hizmeti e devlet aracılığıyla alabilmesi mümkündür. Bu açıdan kişilerin kurumlara gitmek yerine e devlet üyeliği oluşturması daha kolay bir seçenektir.

E devlet üyeliği oluşturma konusunda PTT'ye başvurulması PTT üzerinden ücretli bir şekilde verilen şifrenin alınması gerekir. Şifrenin alınmasının dışında herhangi bir şekilde üyelik için işlem yapmaya gerek kalmadan TC kimlik numarası ile birlikte şifrenin kullanılması yeterli olmaktadır. E devlet giriş ekranında yer alan bölümlere TC kimlik numarası ve şifre girişi yapacak olan kişiler kolay bir şekilde e devlet hizmetlerine erişim sağlayabilmektedir.

Bu açıdan sizler de online olarak hizmetlerden yararlanmak için belirtilen işlem ve adımları takip edebilir, üyeliğinizi oluşturabilirsiniz. Üyeliği olmayan kişilerin e devlet üzerinden hizmet alması mümkün değildir. Bu nedenle yapılacak olan işlemler öncesinde üyelik konusundaki tüm detayların yerine getirilmesi gerekmektedir. Üyelik girişi yapacak kişiler e devlet için mobil uygulamaları da kullanabilir.

Gelişmiş kullanım seçenekleri ile birlikte e devlet kullanımı için son derece kolaylık sağlamaktadır. Online sistem üzerinden resmi belgelerin de alınabilir durumda olması kişilerin işlerini kolaylaştırmıştır. Özellikle önceki yıllarda oldukça zor bir şekilde alınan sabıka kaydı gibi işlemlerin artık e devlet üzerinden kolay bir şekilde yapabilirsiniz.

Adli sicil kaydı sorgulama işlemlerinde giriş işlemlerinin yapılmasının ardından hizmetler listesinden seçim yapılmalıdır. Hizmetler arasında yer alan sabıka kaydı sorgulama seçenekleri sayesinde işler kolay bir şekilde sabıka kaydına ulaşabilmektedir. Online olarak oluşturulan bu belgenin bilgisayara indirilmesi ve ardından yazıcıdan çıktı olarak alınması ile birlikte tüm işlemlerde kullanılabilir duruma gelecektir.

Yapılacak olan bu işlemler sonrasında resmi belge niteliği taşıyacak sabıka kaydının İhtiyaç halinde istenilen yere verilmesi mümkündür. Ayrıca sistem üzerinden özel bir şifreleme sistemi ile korunma altına alınan dosya için sabıka kaydı doğrulama yapılarak bilginin doğruluğu de kontrol edilebilmektedir. Bu bakımdan belki üzerinden herhangi bir sahtekârlığın yapılması mümkün değildir.

Yayınlanma Tarihi:07:46,